MERYEM GAYBERİ

MERYEM GAYBERİ

15 Kasım 2016, Salı

de HDP’nin yolunda

Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Yine CHP'ye saldırıya geçtiler" diyor.

Herkes elini vicdanına koysun söylesin. 15 Temmuz'da FETÖ'nün kanlı darbe ve işgal girişiminden bu yana Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve hükümet kanadından CHP'ye ve Kılıçdaroğlu'ha yönelik en küçük bir sert tepki geldi mi?

Kılıçdaroğlu'nun hakaretlerine ve ağır sözlerine karşın Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kaç kez "İncindiğini", "kırıldığını" belirterek 'Yenikapı Ruhu'nu diri tutmaktan, hiç kimsenin eskisi gibi davranamayacağından bahsetti.

Hatta Erdoğan, bu tür hakaretamiz sözleri Kılıçdaroğlu'na"yakıştıramadığını" söylemekle yetindi.

Fakat Kılıçdaroğlu ısrarla, yüksek volümde hakaretlerini sürdürüp, darbeci FETÖ'cülerin hatta 1 milyondan fazla insanın "mağdur" edildiğini, "asıl darbenin hükümet tarafından yapıldığı" iftirasını bile attı.

***

Bugünlerde, 'Toplumsal sözleşme' olan yeni ve sivil bir Anayasa taslağı hazırlanıyor. 'Aslında' diyorum çünkü Türkiye'de Anayasa'lar maalesef darbeyi yapanlar tarafından hazırlanır ve olağanüstü şartlarda millete götürülerek "Evet" denmesi sağlanır.

Ama ilk kez bu döngüyü kırma şansı yakaladık. MHP ve Devlet Bahçeli, 15 Temmuz'dan sonra kaçınılmaz bir hal alan bu meselede geri dönüş olmadığını biliyor. Bahçeli, elini taşın altına koyup sorumluluk alıyor, yeni anayasanın içeriğine kendi rengini vermek için uğraşıyor.

***

HDP zaten Çözüm Süreci'nin çukur terörüne kurban ettiğinden bu yana, siyasi alandan "dağa" kaçtı. Yakalananlar da yargıya hesap veriyor.

Ancak, Meclis'in 2. Partisi, yani ana muhalefet CHP de ortada yok. CHP de HDP gibi siyaseten 'ölü' durumunda.

CHP'nin de katılımıyla "Toplumsal sözleşme" kimliği daha da güçlenecek olan yeni anayasa gibi tarihi bir konuda CHP kaçıyor.

Kılıçdaroğlu, sadece FETÖ'cüleri ve HDP'lileri savunarak onların tabanına oynuyor. Oradan gelecek oylarla iktidar olacağını zannediyor.

CHP, bunu kendisine oy veren insanlara nasıl açıklıyor acaba?

***

, yeni Anayasa konusunda sürekli "CHP'ye kapımız açıktır" diyor.

CHP, o kapıdan girmeli. Ana muhalefet partisi olma görevini yerine getirmeli.

CHP'nin Başkanı ve yöneticileri, bunu istemeseler de CHP'ye oy veren milyonlarca insana karşı sorumlu olduklarını unutamazlar.

BİZE ULAŞIN