X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Pasaport iptal yeşil kart sırada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Pasaport iptal sırada

  • Giriş Tarihi: 4.2.2015
Pasaport iptal yeşil kart sırada
Pasaport iptal yeşil kart sırada

lideri 'in unun yalan beyandan iptal edildiği ABD'ye bildirildi. ABD'li avukatlar yalan beyan kanıtlanırsa ın da geri alınabileceği görüşünde...

Türk hükümeti, ABD makamlarına 'in "yalan beyanda" bulunarak aldığı pasaportunun iptal edildiğini bildirdi. ABD'li uzmanlar, Gülen için benzer bir durumun sürecinde de yaşanmış olması halinde sınır dışı sürecinin başlatılabileceği görüşünde. Üst düzey devlet görevlilerine verilen pasaportla 1999'da ABD'ye uçup geri dönmeyen ilkokul mezunu Gülen'in usulsüz yollarla edindiğini ilk SABAH duyurmuştu. Erzurum Valiliği de Gülen'in 1990'da edindiği yeşil pasaportu usulsüz yöntemlerle alındığını belirleyip iptal etmişti Böylece Gülen'in Türkiye'ye iadesi için somut adımlar hızlandı. ABD'deki yeşil kart, göçmenlik ve uygulamaları konusunda uzman avukatlar, Gülen'in hukuki durumunu değerlendirip olası iade sürecini anlattı.

FETHULLAH GÜLEN KANADA'YA MI KAÇACAK? - TIKLAYIN

GÜLEN İÇİN, KIRMIZI BÜLTENDEN ÖNCE 'DİFÜZYON' KARARI - TIKLAYIN

#Sayfa#


MİCHELLE ESTLUND

İADE SÜRECİ BAŞLAYABİLİR


ABD İç Güvenlik Bakanlığı, yalan beyanda bulunulduğuna inanırsa Yeşil Kart'ın geri alınması sürecini başlatabilir. Adalet Bakanlığı, önce bu kişi için yakalama emri çıkarılıp çıkarılmamasına karar verir. Eğer uygun bulunursa savcı atanır ve savcıların gerekli görmesi halinde de kişiye karşı dava açılır. Talep eden ülke bu kişilerin terörist eylemlerde bulunduğunu kanıtlayabilirse iade veya sınır dışı edilebilir. ABD, suçlamanın iade kriterlerine ulaşıp ulaşmadığına bakar.

"FETHULLAH GÜLEN ÇEVRESİNİ UÇURUMA SÜRÜKLÜYOR" - TIKLAYIN

DUYGUN YARSUVAT: FETHULLAH GÜLEN'İ ABD ÇAĞIRDI - TIKLAYIN

EFE POTUROĞLU

SON KARAR DIŞİŞLERİ'NDE

Türk hükümetine pasaport için yanlış beyanname verilmesi Yeşil Kart'ın geri alınmasında otomatik süreç başlatmaz. Genelde soruşturma açtıkları konular Yeşil Kart başvurusu yaparken yalan beyanda bulunulup bulunulmadığı. Son karar ABD Dışişleri'nde. Soruşturma sonucunda da doğru çıkarsa Yeşil Kart'ının elinden alınması hakkı doğar. Yerel savcı federal mahkemede dava açmaya karar verirse mahkeme süreci başlar.

#Sayfa#

ANİS SALEH

KANITLAR İSTENECEKTİR


Sade ce Türk yetkililere pasaportta yalan söylediyse ve bu pasaportla ülkeye girdiyse ve ondan sonra gerçek adı ve bilgileriyle Yeşil Kart'a başvurduysa pasaportta yalan söylemesi, tek başına sınır dışı edilmesi için yeterli değil. Ama Yeşil Kart başvurusunda yalan söylediyse ve yalanı Yeşil Kart alıp almamasını etkileyebilecek düzeydeyse hükümet sınır dışı etme sürecine başlayabilir. Terörist eylem için sınır dışı edilebilir. Ama Türkiye'den kanıt istenecektir.

FRANK RUBİNO

İKİLİ ANLAŞMALAR ÖNEMLİ


İnterpol bültenleri sadece bilgilendirmedir. Bültenler, ilgili kişilerin mutlaka talep eden ülkeye iade edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Bu süreçlerde önemli olan ilgili konuda iki ülke arasında yapılan anlaşmanın içeriğidir. Suçluların iadesinde, kişinin ABD'de yaşaması veya Yeşil Kart'a sahip olması ilgili kişiye ayrıcalık getirmez. Aynı işlemler uygulanır.

#Sayfa#

DOUGLAS MCNABB

60 GÜNLÜK TUTUKLAMA...


Gülen'in iadesi için kırmızı bültene gerek yok. Bu kişinin yerinin bilinmemesi durumunda gerekli. Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmaya göre geçici tutuklama süresi azami 60 gün. Bu sürede iade talepnamesini de içeren kapsamlı iade evrakının ABD Adalet Bakanlığı'na teslim edilmesi gerekiyor. İade duruşmasında iade yönünde karar çıkması halinde zanlı temyize gidemez. Yine de kişi derhal hakim karşısına çıkarılmasını talep etme hakkını ifade eden "habeas corpus" başvurusu yapabilir. Zanlı, nihai kararı verecek ABD dışişleri bakanına da gidebilir.

TÜRK DIŞİŞLERİ: 26 OCAK'TA BİLDİRDİK
Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç, haftalık olağan toplantısında, ABD makamlarına konuya ilişkin bildirimde bulunduklarını kaydetti. Sözcü Bilgiç, "Pasaport iptali ya mahkeme kararıyla ya da İçişleri Bakanlığı'mızın talimatıyla yapılan bir işlem. Böyle bir karar alınması halinde hem şahıslar hem bulundukları ülkelerin ilgili makamlarına iletilmek üzere Bakanlığımızca bir bildirimde bulunuluyor. Şahısla ilgili olarak pasaportun iptaline ilişkin süreç hakkında 26 Ocak'ta ABD makamlarına bir bildirimde bulunduk" dedi. Yeşil pasaportu iptal edilen Gülen, Türkiye'den kendisi ya da avukatı aracılığıyla başvurarak umumi pasaport almak zorunda. Bu yüzden Gülen'in Türk Konsolosluğu'na müracaatı gerekiyor.