Gülen için, den önce '' kararı

uzun bir prosedür gerektirdiğinden Adalet Bakanlığı Gülen için, zanlıların tüm dünyada aranmasını sağlayan '' kararını çıkartıyor

Giriş Tarihi: 3.2.2015
Gülen için, kırmızı bültenden önce 'difüzyon' kararı
soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan için önce "" kararı çıkarılacak. in ilk adımı olan "difüzyon" için Adalet Bakanlığı düğmeye bastı. Kırmızı bülten daha kapsamlı ve uzun soluklu bir prosedür gerektirdiği için acil olarak aranan zanlıların tüm dünyada aranmasını sağlayan bu adımı atma kararı alındı. Bir hafta içinde çıkarılması planlanan amblemli "difüzyon" dosyasında, Gülen'in fotoğrafı, adı-soyadı, pasaport seri numarası ve hangi suçlardan arandığına ilişkin bilgilerin yer alacağı belirtildi.

ESKİ İMAMLARA 'NÜFUZ'LU GÖREV - TIKLAYIN

CEVZET SOYSAL'I 'PARALEL YAPI' İNFAZ MI ETTİ? - TIKLAYIN


ARAMA-YAKALAMA MÜZEKKERESİ
İstanbul merkezli "Tahşiyeciler kumpasını" deşifre eden 14 Aralık operasyonu kapsamında, hakkında "Terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçlamasıyla mahkemece arama kararı çıkarılan Fethullah Gülen köşeye sıkıştırılmaya başlandı. Türkiye ile ABD arasında imzalanan "Suçluların İadesi Anlaşması" kapsamında kırmızı bülten çalışmaları başlatıldı. Fakat kırmızı bülten için Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı dosyanın kapsamlı olması ve Interpol Genel Sekreterliği'ne verilmesi halinde bile kararın çıkmasının uzun sürmesi nedeniyle ilk adım olan "difüzyon" için bir dosya hazırlandığı öğrenildi. Kırmızı bültenden önce acil olarak çıkartılan uluslararası arama ve yakalama müzekkeresi anlamına gelen "difüzyon" dosyası hazırlandıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol Daire Başkanlığı'na gönderilecek. Interpol amblemli dosyada Fetullah Gülen'in adı soyadı, taşıdığı pasaportun seri numarası, fotoğrafı ve hangi suçlardan arandığı yer alacak. Dosya buradan Fransa'nın Lyon kentinde bulunan Interpol Genel Sekreterliği'ne gönderilecek. Alınacak kararın ardından Gülen'in tüm dünyada arandığı resmileşmiş olacak.

PARALEL OKULLARA 'VAKIF' FORMÜLÜ - TIKLAYIN

PARALEL'DEN "HOCA SUYUN ISINIYOR" TEHDİDİ - TIKLAYIN


DAHA ÖNCE KİMLERE ÇIKARILDI?

Türkiye daha önce kırmızı bülten çalışması kapsamında birçok önemli isim hakkında "Difüzyon" kararı çıkarttırmıştı. Bu isimler arasında İmar Bankası'nın kaçak patronları Kemal ve Yavuz Uzan kardeşler de bulunuyordu. Ayrıca Özdemir Sabancı, Haluk Görgün ve Nilgün Hasefe'nin öldürülmesini azmettirip, suikastçıların yurtdışına kaçmalarına yardımcı olan Avukat Ahmet Düzgün Yüksel difüzyon belgesi ile Almanya'da yakalanmıştı. Emniyet, Egebank soruşturması kapsamında aranan işadamı Cavit Çağlar ile Şişli eski Belediye Başkanı Gülay Çokay'ın boşandığı eşi Orhan Aslıtürk için de uluslararası alanda aranması ve görüldüğü yerde yakalanması amacıyla difüzyon yayımlamıştı. Yine aynı şekilde Ergenekon soruşturması kapsamında Bedrettin Dalan ile Münevver Karabulut'u öldüren Cem Garipoğlu için de aynı prosedür uygulanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen için, kırmızı bültenden önce 'difüzyon' kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN