Paralel okullara 'vakıf' formülü

Giriş Tarihi: 3.2.2015
Paralel okullara 'vakıf' formülü
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Paralel Yapı'nın yurtdışındaki okullarının yönetimi için kurulacak sistemin mutlaka bir vakıf olacağını söyledi. Bakanlar Kurulu'nun ardından soruları yanıtlayan Arınç, şunları söyledi:

GÖNÜLLÜLÜK İLKESİ:
Pek çok ülkede faaliyet gösteren okulların şirket mi, dernek mi, vakıf mı, hangi şartlar altında çalışıyorsa çalışsın MEB'e veya kuracağımız bir vakfa devredilmesi konusunda bir gelişme yaşanabilir mi? Bunun gönüllülük ilkesine dayanması konusunda mutabakat oluştuğunu ifade etmiştim.

ÜLKEMİZİN MENFAATİ:
Yapabileceğimiz çalışmaların, Türkiye'nin menfaatleri konusunda açık ihtiyaç olduğuna karar verdik. 'Biz kapattık, bu iş bitti' mantığının hiçbir ülkede geçerli olmadığını bilmenizi isterim. Bir ticari şirket olarak kurulmuşsa, okulların sahibi o şirkettir. Dernek, vakıf veya o ülkedeki ortaklar tarafından kurulmuşsa yine bir hükmü şahsiyete haizdir. Onlara Türkiye'den hükmetmek elbette mümkün değil.

VAKIF KURULACAK:
Bazı yazarlar görüyorum ki bizim bu sistemimizi beğenmiyorlar. Hatta savaş tamtamları içerisinde; ellerinden, kalemlerinden kan damlıyor. Biz böyle bir şey yapmayacağız. Biz bir devletiz. Devletten devlete bir ilişki şeklinde de eğitim konusunu düşünmüyoruz. Bunun mutlaka bir gönüllülük, vakıf düşüncesi içinde olmasını arzu ediyoruz. Vakıf sistemi içerisinde nasıl kurabilir, nasıl denetlenebilir? Bu sistem üzerinde çalışıyoruz. Kuracağımız sistem mutlaka vakıf olacaktır. İsmini de tespit ettik ama bugünden ismini söylemeye gerek yok. Kamu desteğinde ama sivil bir yapılanma olacak. Kamu desteğinin bulunmadığı ciddi bir vakfın ayakta durması da mümkün değil. Ama pay olarak sorarsanız. Herhalde yüzde 70'inin sivil bir yapılanma olması, yüzde 30'unun kamu desteğinde olması gibi bir oran düşünülebilir.

HER ÜLKE İÇİN AYRI:
Her ülke açısından bir esneklik düşünüyoruz. Bu yaptığımız çalışmaları misyonerlik düşüncesiyle değil eğitim diplomasisi, kültür diplomasisi açısından değerlendirmemiz gerekir. Fikir birliği içerisindeyiz. Bu arada bir gazetecinin dile getirdiği "Fethullah Gülen'in Eylül 2013'te öldüğü söyleniyor" iddiası, Arınç'ı şaşırttı. Arınç, "İlk defa sizden duyuyorum, ciddi de bulmuyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel okullara 'vakıf' formülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN