HalkBank

: 'tan önemli açıklamalar! "Büyük operasyonu 2 ayda püskürttük"

haberi... Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda önemli açıklamalarda bulundu. , "Büyük operasyonu 2 ayda püskürttük. Türkiye bugün Ağustos ve Eylül ayından çok ama çok daha güçlü bir durumda, ama yeterli değil daha da ileriye gideceğiz." dedi.

Giriş Tarihi: 8.11.2018 11:47 Güncelleme Tarihi: 8.11.2018 17:26
Son dakika: Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar! Büyük operasyonu 2 ayda püskürttük

Son dakika haberi... Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, "Büyük operasyonu 2 ayda püskürttük. Türkiye bugün Ağustos ve Eylül ayından çok ama çok daha güçlü bir durumda, ama yeterli değil daha da ileriye gideceğiz." dedi.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satır başları:

"2 AYLIK SÜREÇ ÜLKEMİZE BÜYÜK TECRÜBE KAZANDIRDI"

"2023'e doğru hızla ilerlerken en önemli eşik 24 Haziran seçimleri oldu, Milletimiz bu iktidara 5 yıllık yetki verdi. Türkiye yapısal dönüşümlerini hayata geçirecek. Aldığımız tedbirlerle çok ciddi bir refleks gösterdik. 2 aylık süreç ülkemize büyük tecrübe kazandırdı. Bu yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminin getirdiği hızlı, güçlü aktif karar alma mekanizmalarıyla şükürler olsun, koordinasyonla çok hızlı refleksler vererek bu sürecin birçoğunu bertaraf ettik."

"BÜYÜK OPERASYONU 2 AYDA PÜSKÜRTTÜK"

Büyük operasyonu 2 ayda püskürttük. Toplumun tüm paydaşlarını içine alan enflasyonla mücadele programını açıkladık. Türkiye bugün ağustos ve eylül ayından çok ama çok daha güçlü bir durumda, yeterli değil daha da ileriye gideceğiz. Fiyatlama davranışlarına pozitif şekilde yansımaya başladı. Fırsatçı fiyatlama davranışları geride kaldı."

"PETROL FİYATLARINDA POZİTİF GELİŞMELER OLACAK"

Enflasyonla mücadeleye destek amacıyla, devlet olarak biz de bir dizi KDV ve ÖTV adımları attık. Kolay olanı herkes yapar, makbul olan ise zor olandır. Türk milleti olarak biz hep zor olanı yaptık. Petrol fiyatlarında da daha pozitif gelişmeler olacak. Enflasyonda inşallah Kasım ayında çok daha güçlü neticeler alacağız.

Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar

"YIL SONUNDA CARİ DENGE BÜYÜK SÜRPRİZE GEBE"

"Rakamlar bu istikamette giderse yıl sonu cari denge çok daha büyük sürprize gebe daha fazla detay vermeyeyim. Kimsenin piyasadaki bu pozitif havayı bozmasına izin vermeyeceğiz. Mevduat faizi de, kredi faizi de düşüyor. Makas açık ama daralacak."

Bakan Albayrak: "Büyük operasyonu 2 ayda püskürttük"

"EURO TAHVİL İHRACINI GERÇEKLEŞTİRDİK"

"Dün, Hazine ve Finans programı çerçevesinde, yoğun talebin olduğu bir piyasada 1,5 milyar euronun üzerinde, euro tahvil ihracını gerçekleştirdik. Talebin 3 katından fazla gelen bir ihaleyle, çok başarılı bir hazine likidite sürecini ortaya koyduk."

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ayrıca, AK Parti Bursa İl Başkanlığını ziyaret etti.

Albayrak, AK Parti Bursa İl Başkanlığını ziyaretinde yaptığı konuşmada, Bursa'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"BURSA, EKONOMİNİN DE İNCİSİ ŞEHİRLERİMİZİN BAŞINDA"

Üretim yapan şehirleri ziyaret programı kapsamında Bursa'nın ilk ziyaret ettikleri il olduğunu belirten Albayrak, "Bursa, Türkiye'nin sadece sosyal, kültürel, tarihsel incisi değil, ekonominin de incisi şehirlerimizin başında geliyor. İstanbul'dan sonra ki İstanbul, ayrı bir statüde Türkiye'nin en büyük ihracat kapasitesi, cari fazlası itibarıyla da birinci sırada." değerlendirmesinde bulundu.

Albayrak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) organizasyonuyla verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini anımsatarak, şunları kaydetti:

"Bursa, Türkiye ihracat kapasitemizin yaklaşık 15 milyar dolarlık hacmini karşılıyor. Bu, çok ciddi bir rakam. Bu noktada, net olarak 5 milyar dolarlık ticaret fazlası veren bir şehrimiz. Tabii Bursa, tarihten bugüne birçok ilklere, başarılara imza atmış bir şehir ama bugün toplantıda da ifade ettim; Türkiye, 2002'de belki amatör kümede top koşturuyordu. Türkiye, 2018'de ligleri teker teker aşarak süper lige çıktı. Türkiye'nin başında öyle bir liderlik var ki ülkemizin başındaki bu liderlik, artık şampiyonlar liginde."

"ÇOK DAHA HIZLI VE GÜÇLÜ ADIMLARLA NETİCE ODAKLI BİR SÜREÇ"

İstanbul'daki Vahdettin Köşkü'nde, 27 Ekim'de gerçekleştirilen Suriye konulu dörtlü zirveye değinen Albayrak, "Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye, Rusya, Fransa, Almanya bölge siyaseti, bölge ekonomisi, bölge dünya siyaseti güvenliği açısından çok büyük bir toplantıyla bütün dünyaya mesaj verdiği çok başarılı bir ev sahipliği gerçekleştirdi." ifadelerini kullandı.

Albayrak, şehirlerin, kurumların da artık süper ligden bir üst lige çıkması gerektiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu işi en hızlı, başarılı şekilde ortaya koyabilecek şehirlerimizin başında, Bursa geliyor. Bursa, ekonomide, sanayide, üretimde, istihdamda çok iyi bir noktada. Türkiye, yeni bir sisteme geçti. Bu sistemin de en büyük avantajı, son 3-5 ayda tüm bu yaşadıklarımıza karşı verdiğimiz hızlı cevap, refleks. Çok daha hızlı ve güçlü adımlarla netice odaklı bir süreç. Ekonomide de böyle olması lazım."

"BURSA, ÇOK ÖNEMLİ BİR ROL İFA EDİYOR"

Bursa'da bir firmayı da ziyaret ettiğini belirten Albayrak, şöyle konuştu:

"Bugün bir firmamızı gezdik, müthiş. Çipler var, teknoloji, katma değer, istihdam var. Dünyada en üst düzeyde 'kilo bazlı ihracat' diyoruz ya o anlamda rekabet edebilecek müthiş bir kapasite ve potansiyel var. Dolayısıyla Bursa, bu noktada inşallah öncülük etmesi hasebiyle çok önemli bir rol ifa ediyor, ülkemizin ekonomisi için. Dolayısıyla bu kapsamdaki görüşmeler ışığında, çok verimli bir toplantı oldu öğleden önce. Bu kapsamda, 'Sadece fabrikalara, sanayi ve ticaret odalarına uğramak olmaz' dedik. Türkiye'nin 16 yıllık bu müthiş başarı hikayesinin baş mimari bu siyasi hareketse, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, AK Parti liderliğindeki kadrolarsa 'Bursa teşkilatına da selam vermeden, selam ve dua almadan geçmek olmaz' dedik."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika: Bakan Albayrak'tan önemli açıklamalar! "Büyük operasyonu 2 ayda püskürttük"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN