Bakan 'tan 'nda önemli açıklamalar!

Hazine ve Maliye Bakanı , Turkuvaz Medya sponsorluğunda gerçekleştirilen 'nda konuştu. "Ekim ayında cari fazla vereceğimizi birçok ortamda ifade ettik" diyen Bakan Albayrak, "Ağustos ve Eylül iyi geldi, Şimdi Ekim'de tüm zamanların rekorunu kıracak bir rakam çıkabilir" dedi.

Giriş Tarihi: 20.11.2018 11:21 Güncelleme Tarihi: 20.11.2018 14:47
Bakan Berat Albayrak'tan 22. Uluslarası İş Forumu'nda önemli açıklamalar!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın konuşmasından satırbaşları;

Son yıllarda korumacı politikaların yaygınlaşması ve gümrük duvarlarının yükselmesi gibi gelişmelere şahit oluyoruz. Küresel ticaret savaşları ekonomileri istikrarsızlaştırıyor.

Ülkemizde sermaye piyasalarının derinleştirilmesi için yeni finansal mimari çalışmalarını sürdürüyoruz. Ağustos ve Eylül'de doğrudan para birimimizi ve ekonomik istikrarımızı hedef aldılar. Türkiye'nin ortaya koyduğu irade girişimlerin başarısızlıkla sonuçlanmasına sebep oldu.

Maliye politikalarımızda bütçe disiplininden taviz vermeden sıkı duruşumuzu devam ettiriyoruz.

Bakan Albayrak 22. Uluslararası İş Forumu'nda konuştu

EKİM'DE TÜM ZAMANLARIN REKORU GELEBİLİR

Ekim ayında cari fazla vereceğimizi birçok ortamda ifade ettik. Ağustos ve Eylül iyi geldi, Şimdi Ekim'de tüm zamanların rekorunu kıracak bir rakam çıkabilir.

3 aylık sert kur ataklarının ardından politikalarımızın başına enflasyonla mücadeleyi koyduk. Temel alanlarımızın birincisi reel sektör ve bankacılığın güçlendirilmesi ikincisi bütçe disiplini, Gıda enflasyonuyla ilgili stratejik bir yol haritası hazırlıyoruz. Tarımda erken uyarı sisteminin devreye alacağız, bunun yanında hal yasasını da en iyi şekilde uygulamayaca sokacağız.

Bakan Albayrak: "Ekim'de tüm zamanların rekoru gelebilir"

KURDAKİ ŞOKLARI GERİDE BIRAKTIK

Yapısal adımları atarken fırsat ve stokçularla mücadelemizi en üst düzeyde sürdüreceğiz, Polatlı'da 24 deponun sadece 3'ünde satış yapıldığı tespit tedildi. Fırsatçılığa asla izin vermeyeceğiz. Kasım ayında enflasyonda pozitif neticeler göreceğiz, fiyatlardaki aşırı yükselişe neden olan kurdaki şokları geride bıraktık.


ÜRETİM VE İHRACATTA YAVAŞLAMA YOK

Kredi faizlerinde yüzde 25'lerin altına inmeye başladık. Aralık ayında daha da düşecek. Türkiye, Ağustos ve Eylül'de karşılaştığı girişimlere rağmen güçlü duruşuyla yoluna devam ediyor. Türkiye yatırımcı güvenini artırarak yoluna emin adımlarla devam edecektir.

TÜRKİYE BÖLGESİNDE EN GÜVENİLİR ÜLKE

Bugüne kadar Türkiye ile iş yapıp ne kadar kazanan ülke varsa, bunun sayısı her geçen gün daha da artmaktadır. Üretim ve ihracatta yavaşlama yok.

Türkiye bölgesinde en güvenilir ülke. Biz de karşılıklı kazan-kazan anlayışı içinde adaletli bir işbirliğine sonuna kadar açığız.

"FIRSATÇILIĞA VE STOKÇULUĞA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Bakan Albayrak, bu yapısal adımlarla, enflasyon konusunda çok büyük bir mesafe kat edeceklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yapısal adımları atarken, fırsatçılarla, stokçularla mücadelemizi de en üst seviyede sürdüreceğiz. İşte sadece son bir-iki günde Polatlı'da yapılan denetimlerde çıkan netice. Arkadaşlar 24 deponun sadece 3'ünde satış yapıldığını tespit ettiler. 24 depoda bakıyorsunuz 50 bin tondan fazla soğan depolanmış ve satılmıyor.

Yapılan incelemeler ve görüşmeler sonrasında, sadece Polatlı coğrafyasında 200 bin ton civarı soğanın 'fiyatlar yükselir' beklentisi ile depolarda tutulduğunu tespit ediyorlar. Bugün yine denetim devam ediyor. Bu manada fırsatçılığa ve stokçuluğa asla izin vermeyeceğiz.".

Albayrak, bakanlık koordinasyonunda, Ticaret Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili kurumlarla bu denetimleri artıracaklarını, her yerde süreci sıkı bir şekilde sürdüreceklerini söyledi. Albayrak, sadece kuru soğan üzerinden değil sebze ve meyvede fırsatçılık yapanlara izin vermeyeceklerini altını çizdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Berat Albayrak'tan 22. Uluslarası İş Forumu'nda önemli açıklamalar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN