Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası düşüşe geçti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 24 düzeyinde sabit tutma kararı sonrası /TL düşüşe geçti.

Giriş Tarihi: 12.6.2019 15:40 Güncelleme Tarihi: 12.6.2019 16:33
Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası dolar düşüşe geçti

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. Söz konusu karar öncesi, 5.81 seviyelerinde seyreden dolar/TL karar sonrası 5.77'ye kadar geriledi.

GÜNCEL DÖVİZ KURLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.
İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir.

SIKI PARASAL DURUŞ KORUNACAK

Bununla birlikte Kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul'un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrası dolar düşüşe geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN