dakika haberi: Gıdada taklit ve tağşişe ağır cezalar geliyor

dakika haberi... Hükümet, gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yapanlara 3 yıla kadar hapis cezası verilecek düzenleme için harekete geçti. İşletmelere de 5 bin lira ile 250 bin lira arasında ceza verilecek.

Giriş Tarihi: 15.1.2020 10:15 Güncelleme Tarihi: 15.1.2020 11:35 ABONE OL
Son dakika haberi: Gıdada taklit ve tağşişe ağır cezalar geliyor

Taklit veya tağşiş yapılan gıda veya yemleri üreten, ithal eden, kendi adı veya ticari unvanı altında piyasaya arz eden gıda veya yem işletmecisine 50 bin liradan, izlenebilirliğini sağlamadan piyasaya arz eden perakende gıda veya yem işletmecisine 5 bin liradan aşağı olmamak ve 250 bin lirayı geçmemek kaydıyla gayrisafi gelirlerinin yüzde 1'i kadar idari para cezası verilecek.

Söz konusu fiilin 2 yıl içinde tekrarlanması durumunda bunu üreten, ithal eden, kendi adı veya ticari unvanı altında piyasaya sunan gıda veya yem işletmecisine 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 1000 günden 3 bin güne kadar adli para cezası öngörülüyor. Gıda veya yem işletmecisi 5 yıldan 10 yıla kadar bu sektördeki faaliyetinden de men edilecek.

Vatandaşlara leş, domuz, at, eşek yedirenlere verilecek cezalar artıyor... Gıda teröristlerine hapis cezası geliyor!

BAKAN PAKDEMİRLİ "CEZALAR AĞIR OLACAK" DEMİŞTİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TBMM'de gazetecilere yaptığı açıklamada, konuya ilişkin yasal düzenlemeyi Meclis gündemine getirmek üzere çalışmalarının sürdüğünü belirtmişti. Cezaların mevcut durumdakinden çok daha ağır olacağına işaret eden Pakdemirli, "Benim gönlüm hapis cezasını ister. Bu hapis cezası veya ticaretten men olabilir. Ondan sonra farklı şeyler olabilir. Bunların hepsi tabii ki ilgili kurumların ve bakanlıkların görüşü alınarak devam ediyor. Adalet Bakanlığı ve diğer bakanlıkların kurum görüşleri alınıyor. Burada bizim istediğimiz, gönlümüzdeki olmayabilir ama şundan emin olabilirsiniz, cezalar bugünküne oranla çok daha ağır olacak." ifadelerini kullanmıştı.

Bakanlık, dün taklit ve tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünü kamuoyuna açıklamıştı.

Gıdada hile nasıl anlaşılır? Sucuk ve pastırmada hangi hileler yapılıyor?

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika haberi: Gıdada taklit ve tağşişe ağır cezalar geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN