MERYEM GAYBERİ

MERYEM GAYBERİ

19 Haziran 2018, Salı

İstemeyenlere bak, oyunu kullan

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine 5 gün kaldı. Artık son düzlükte de değil finiş çizgisindeyiz. Bütün adaylar ve partiler, yapacaklarını, yapmayacaklarını, vaatlerini seçmene anlatıyor, oy istiyor.

Pazar günü Yenikapı'da 'nin "Büyük İstanbul Mitingi" vardı. Bir milyonun üzerinde insanın katıldığı miting, sandık öncesi ipuçları barındırıyordu. İstanbul, Türkiye'nin özeti. Saat 15.00'e kadar yağan sağanak yağmura rağmen yüz binlerce insanın alanı doldurması, sahada işlerin sosyal medyadaki algı operasyonlarından çok daha farklı olduğunu gösteriyor.

Bayram tatiline giden milyonlarca İstanbulluya rağmen pazar günü İstanbul nüfusunun onda biri, icraatların ve hizmet siyasetinin yanında olduğunu göstermek için Yenikapı'daydı.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önce İstanbul'da sonra da Türkiye genelinde yapacakları hizmetleri anlattı, büyük projelerden, işsizliğe yönelik çözümlerden, hayatı kolaylaştıracak atılımlardan bahsetti. Millet Bahçeleri, Millet Kıraathaneleri, Kanal İstanbul, Yeni AKM binası dedi… Kısaca, insanlara bir kez daha kendisinin ve partisinin gelecek vizyonunu anlatıp onlara umut aşıladı.

Ancak her seçimde olduğu gibi bu seçimde de muhalefet partileri ve adayları yine "yapmayacakları", hatta "bozacakları" şeyleri anlatıp negatif bir kampanya yürütmeyi tercih etti. Daha yolun başında CHP'nin, "Adayımız Erdoğan'ı çıldırtacak biri olacak" söylemi bile onlar için millete hizmet etmekten ziyade Erdoğan'ı kızdıracak birini sahaya çıkartmanın daha önemli olduğunun kanıtıydı. Ki devamında yaşadıklarımız da tüm muhalefet bileşenleri için tek motivasyonun 'Erdoğan karşıtlığı' olduğunu gösterdi maalesef.

***

Geçtiğimiz günlerde bir ev hanımı abla ile sohbet ettim. AK Parti seçmeni olduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok sevdiğini söyledi. Oyunu niçin AK Parti'ye ve Erdoğan'a vereceğini şöyle izah etti: "ABD, Avrupa Birliği ve İsrail Tayyip Erdoğan'ın gitmesini istiyor. Türkiye'de de PKK, FETÖ ve DEAŞ, Erdoğan'dan ölümüne nefret ediyor. Sadece onu istemeyenlere bakmak bile oyumu Erdoğan'a vermem için yeter de artar…"

Boşuna Anadolu irfanı, milletin feraseti demiyoruz. İnşallah 5 gün sonra da milletimiz memleket için, mazlumlar için en hayırlı parti ve aday kimse onu seçerek bir kez daha sandığa mührünü vuracak...
BİZE ULAŞIN