Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zafer oğul Hariri'nin

Lübnan'daki seçimlerde 2005'te öldürülen eski Başbakan Hariri'nin oğlu Saad Hariri'nin liderliğini yaptığı Batı yanlısı iktidar yine galip geldi. Hizbullah ise sürpriz şekilde yenildi

Giriş Tarihi: 9.6.2009 ABONE OL
Dini ve etnik yapısı nedeniyle siyasi krizlerden bir türlü kurtulamayan Lübnan'da dün yapılan seçimlerden beklendiği gibi Hizbullah galibiyeti çıkmadı. Seçimde Batı yanlısı iktidarı devirebilmek için Michel Aoun'un Hıristiyan partisiyle ittifaka bile gitmeyi göze alan ve bu partinin güzel kadın fotoğrafları taşıyan afişlerine ses çıkarmayan Hizbullah seçimi kaybetti. 2005'te öldürülen eski Başbakan Refik Hariri'nin oğlu Saad Hariri'nin liderliğini yaptığı Batı yanlısı iktidar, yeniden hükümet kurmayı garantiledi. Batı basınında çıkan yorumlarda İsrail ve ABD'nin Batı yanlısı Fuad Sinyora başbakanlığındaki şimdiki hükümetin değişmemesi için büyük çaba harcadığı ve sonuçlardan dolayı rahatladığı belirtildi.

HIRISTİYANLAR BELİRLEDİ

Resmen doğrulanan sonuçlara göre, ABD ve İsrail'in terör örgütü kabul ettiği Hizbullah'ın başını çektiği koalisyon 128 üyeli Meclis'te gerekli çoğunluğu elde edemedi. Hizbullah liderliğindeki 8 Mart Hareketi 57 sandalye kazanırken, Hariri liderliğindeki 14 Mart Hareketi 71 sandalye kazandı. Seçimin sonucunu da büyük ölçüde Hristiyan toplumunun verdiği oylar belirledi. Sabah daha sandıklar açılmadan oylama merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluşturan Lübnanlılar, oylarını kullanmak için üç saate yakın beklemek zorunda kaldı. Seçimlerde 50 bin polis görev yaptı.

ETKİLİ KAMPANYA
ABD yanlısı hükümetin zafer kazanmasında Hıristiyanların kampanyaları etkili oldu. "Güzelim Turunculara oy vereceğim" yazılı tişörtlerle Beyrut'ta tur attı. Seçimleri Türkiye'den 3 diplomat ile 5 akademisyen de izledi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Zafer oğul Hariri'nin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA