Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bitkisel ilaç, cilt kanseri tümörlerini azalttı

Bitkisel bir maddenin genlerinde yapılan değişikliklerle elde edilen ilaç, cilt kanseri tümörlerini azalttı.

Giriş Tarihi: 3.9.2009 13:13 Güncelleme Tarihi: 3.9.2009 13:14
Amerikan biyoteknoloji şirketi Genentech'in geliştirdiği ve ağızdan alınan "GDC-0449" ilacı, kanser hücrelerinin artmasında önemli rol oynayan "hedgehog" (kirpi) adı verilen proteini durdurdu.

"New England Journal of Medicine" dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırmada, bilim adamlarının "veratrum californicum" bitkisinden elde edilen siklopamin maddesinin genlerinde değişiklik yaparak ilacı geliştirdiği belirtildi.

Yapılan klinik deneyde, cilt kanserine yakalanan ve bu tedavinin uygulandığı 33 hastadan 18'inde kanser tümörlerinin azaldığı ya da belirtilerde iyileşme görülürken, 11 hastanın durumunun uzun süre "istikrarlı olduğu" gözlendi. Sadece 4 hastada kanser tümörleri büyümeye devam etti.

İlacın ayrıca, beyin kanserinin en sık rastlanan türüne (medülloblastom) yakalanan bir hastada da etkili olduğu, tümörün büyük oranda küçüldüğü belirlendi.

Ciddi hiçbir yan etkiye rastlanmadığını belirten bilim adamları, şu an en sık rastlanan cilt kanseri türünün (bazoselüler epitelyoma) etkili tedavisinin bulunmaması nedeniyle bu sonuçların önemli olduğuna dikkati çektiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bitkisel ilaç, cilt kanseri tümörlerini azalttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN