Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in şartı ne?

Geçtiğimiz hafta Türkiye'den 'ye yardım götüren gemiye saldırının ardından , Gazze'ye yı hafifletme planını kabul etti.

Giriş Tarihi: 9.6.2010 14:24 Güncelleme Tarihi: 9.6.2010 18:22
'nin haberine göre, li yetkililer 'deki nın bazı yiyecek maddeleri için hafifletildiğini açıkladı.

İngiliz Gazetesi ise haberinde, uluslararası toplumun gemilere baskınla ilgili iç soruşturma yapılmasını kabulü halinde, 'in Gazze'ye prensipte daha fazla insani yardımın götürülmesini onaylayacağını yazmıştı.

Habere göre, İngiltere, Batılı yetkililere geçen hafta, Gazze ablukasının sona erdirilmesinin yollarıyla ilgili bir taslak rapor sundu.

Haberde, İsrailli yetkililerin de, Gazze'deki insani durum nedeniyle giderek artan uluslararası eleştiriler karşısında, daha fazla yardım gönderilmesine izin verilmesini öngören bu planı ilke olarak kabul ettikleri belirtildi.

Plan kapsamında İsrail'in, 2008'deki Gazze'ye yönelik saldırılarda hasar gören ya da yıkılan 60 bin evin yeniden inşasında kullanılacak malzemenin nakledilmesine de izin vereceği belirtildi.

Haberde, yardım kuruluşlarının kuralların gevşetilmesi karşısında memnun olmalarının beklendiği, ancak bazı ülkelerin bunun karşılığında İsrail'e hesap sorulmaması kaygısını taşıdıkları belirtildi.
İsrail'in "" gemisine saldırısına atıfta bulunulan haberde, "Türkiye, bu takasın İsrail'e 'Mavi Marmara' gemisindeki dokuz ölüm nedeniyle asla hesap sorulmaması anlamına gelmesinden kaygılanacaktır" denildi.

BÜYÜKELÇİLİK'TEN YALANLAMA
Öte yandan İsrail'deki İngiltere Büyükelçiliği, bugün İngiltere'de Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan, "İsrail'in Gazze Şeridi'ne ablukayı yumuşatması karşılığında, İsrail üzerindeki gemi baskınıyla ilgili uluslararası soruşturma açılmasıyla ilgili baskıların azaltılması konusunda bir anlaşma olduğu" yolundaki haberi yalanladı.

İngiltere Büyükelçiliği, yaptığı açıklamada, "Bu 'quid pro quo' anlaşması fikrinin nereden geldiğini bilmiyoruz" derken, İngiltere Dışişleri Bakanının, Gazze üzerindeki halihazırdaki sınırlamaların, BM'nin 1860 sayılı kararı doğrultusunda kaldırılması gerektiğini çok açık bir şekilde dile getirdiği kaydedildi.
İngiltere'nin, bu bağlamda bunun nasıl yapılacağı konusunda çeşitli fikirler verip bunu İsrail dahil ortaklarıyla müzakere ettiği kaydedilen açıklamada, "Ortaklarımız da aynı şeyi yapıyor. Tüm bu müzakerelerin, bu konuda hızlı bir gelişmeye varacağını umuyoruz" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'in şartı ne?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN