Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'dan son uyarı

Başbakan Erdoğan'ın son uyarısını bugün Şam'a götürecek olan Davutoğlu, Esad'dan kanı durdurması, orduyu çekmesi ve reformlara hız vermesini isteyecek. Aksi halde izolasyon ve yaptırımlar devreye girecek

Giriş Tarihi: 9.8.2011 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye lideri Beşar Esad'a yönelik son uyarısını bugün Şam'a götürecek olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun çantasında öneri ve uyarılar yer alıyor. Şam yönetiminden operasyonları durdurması, orduyu şehirlerden çekmesi ve reformlara hız verilmesi istenecek. Aksi takdirde Suriye'nin uluslararası toplumdan izolasyonu ile ekonomik ve siyasi yaptırımların devreye gireceği hatırlatılacak. Davutoğlu'nun kritik ziyareti öncesinde Ankara- Washington hattında yoğun trafik yaşandı. ABD Dışişleri Bakanı Clinton 7 Ağustos Pazar sabah saatlerinde gelen acil kodlu telefonda Davutoğlu'na "Tek ses olalım" çağrısı yaptı. Clinton, Davutoğlu'na, "Şam'a vereceğiniz mesajlarda uluslararası toplum ile birlikte hareket etmemiz büyük önem taşıyor. Artık ordunun derhal çekilmesi lazım. Tek ses olalım" mesajı verdi. Clinton, Esad yönetiminin adım atmaması halinde izolasyonların ve yaptırımların da kaçınılmaz olacağını iletti. Davutoğlu da, Esad'ın halkına karşı kullandığı şiddetin kabul edilemeyeceğini belirtirken, "Son bir uyarı için gidiyorum" mesajı verdi.

OBAMA'NIN MESAJINI GETİRDİ

Clinton-Davutoğlu görüşmesinden bir gün sonra dün öğle saatlerinde ise Obama'nın Ortadoğu Özel Temsilcisi Fred Hoff ile Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone Başbakanlığa geldi. Başbakan Başdanışmanı İbrahim Kalın ile gerçekleşen görüşmede, tüm senaryolar ile tedbirler görüşüldü. Görüşmelerde Hoff, Türk tarafının Suriye nezdinde ne gibi yaptırım ve tedbirlerden yana olduğunu öğrenmeye çalışarak, "Başkan Obama Suriye'de yaşananlardan çok üzgün. Bu nedenle biran önce harekete geçilmesini istiyor. Reformlar konusunda Esad'tan ümidini kesti. Bundan dolayı sert tedbirlerin devreye girmesinden yanayız" dedi. Hoff'a verilen mesaj ise, "Davutoğlu'nun yarın (bugün) yapacağı görüşmeyi beklememiz lazım. Bu görüşme sonrası yeni bir yol haritası belirleyebiliriz. Bizden hemen sert tedbir beklemeyin" oldu.

ARINÇ: BM'DE BİR ŞEYLER YAPMALI
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada Şam yönetiminin hem zamanlama hem de yöntem açısından yanlış yaptığını söyledi. Arınç, "Sadece Türkiye ve Suriye değil (bu konu) tüm bölge ve dünyayı yakından ilgilendiriyor. ABD dışişlerinin de diğer ülkelerin de duyarsız kalması mümkün değil hem de beklenemez. Gerektiğinde BM'nin de uluslararası camianın da -ki bu konuda bir şeyler yapılması gerektiğini düşünüyoruz- harekete geçmesi doğaldır" dedi. Arınç şunları söyledi: " Büyük şehirlerde tanklar kullanılmaktadır. Büyük çapta canlı kayıplara yol açmıştır. Hiçbir şekilde mazur görülemez. Zamanlaması da yanlıştır. Herkesin birbirine sevgi ve şefkatle yaklaştığı bir ayda bu tür operasyonların yapılmasının hiçbir mantığı yoktur. Dışişleri Bakanı'nın dönüşünü müteakiben durum tekrar değerlendirilecek."

ARAPLARDAN TOPYEKûN TEPKİ
Suudi Arabistan, Şam büyükelçisini çekerek Suriye'nin etrafındaki çemberi daha da daralttı. Diğer iki Körfez ülkesi Kuveyt ve Bahreyn de Şam büyükelçilerini "istişarelerde bulunmak üzere" geri çağırdığını açıkladı. Kahire'de bulunan İslam dünyasının saygın dini kurumu Ezher Üniversitesi'nin rektörü Şeyh Ahmed Tayyib de "Suriye'de yaşanan trajedinin bir an evvel sonra ermesi" çağrısında bulundu. Bu arada Suriye Savunma Bakanlığı'nın internet sitesi, 'Anonymous' adlı bir hacker grubu tarafından hacklendi. Hacker grubu, sitenin ana sayfasına "Beşar Esad rejimine karşı ve Suriye halkının yanında" oldukları notunu düştü.

ANNE VE ÇOCUKLARINA REJİM KURŞUNU
Suriye ordusunun önceki gün tanklarla girdiği ve 50 kişinin yaşamını yitirdiği Deyr Ez Zor kentinde dün tam bir trajedi yaşandı. Göstericilere ağır silahlarla ateş açan ordu birlikleri, bir aileyi yok etti. Çatışmadan kaçan bir kadın ve iki çocuğu askerlerce vurularak öldürüldü, baba ise ağır yaralandı. Yönetim karşıtı gösterilerin merkezi haline gelen Hama'da yeni doğmuş çocuklar bile şiddetten nasibini aldı. Kentteki operasyonlarını artıran ordunun elektrikleri kesmesi hastanedeki bakıma muhtaçları vurdu. Sadece dün bir hastanenin yeni doğan ünitesindeki erken doğan 8 bebek, elektrik kesintisi nedeniyle öldü. Öte yandan Dera şehrinde askedlerin bir protestocunun cenaze töreninde ateş açması sonu 3 kişinin öldüğü bildirildi.

DAVUTOĞLU'NUN ÇANTASI
Suriye yönetimi uluslararası arenada dışlanır
Suudi Arabistan'ın ardından diğer ülkelerin de büyükelçilerini çekmesi halinde yönetimin meşruiyeti tartışmalı hale gelir
Suriye yönetimine karşı ekonomik yaptırımlar uygulanır
Uluslararası kamuoyunu şaşırtacak şok adımlar at, halkın geleceği ile oynama
Şiddeti bitir, tankları ve askerleri çek
Halkın meşru taleplerini karşıla, reformları gerçekleştir
Şiddet, istikrara izin vermez ve ülkenin bütünlüğünü tehdit eder.

ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'dan son uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA