Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Somali'de

'ı Mogadişu Uluslararası Havalimanı'nda resmi törenle karşıladı. İki ülke milli marşlarının çalınmasının ardından, Başbakan Erdoğan tören kıtasını selamladı.

Giriş Tarihi: 19.8.2011 10:50 Güncelleme Tarihi: 19.8.2011 14:14 ABONE OL
Somalili çocuklar, Erdoğan'a çiçek verirken, ellerinde Türk ve Somali bayrağı bulunan Somalililer Başbakan Erdoğan'a sevgi gösterilerinde bulundular.

Başbakan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ömer Çelik ve Nüket Hotar, AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de Somali'ye geldi.

Bu arada, Başbakan Erdoğan'dan önce gece saatlerinde aralarında milletvekilleri Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş, Hakan Şükür, sanatçılar Sertap Erener, Nihat Doğan, Ajda Pekkan, Muazzez Ersoy ile iş adamları TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, ASO Başkanı Nurettin Özdebir'in de aralarında bulunduğu bir heyet Somali'ye gitmişti.

ERDOĞAN SOMALİ'YE GİTTİ Video için tıklayın

ZİYARETLERİNE BAŞLADI
Dünyanın dikkatini Somali'ye çekmek için bu ülkeye giden Başbakan Erdoğan, buradaki temaslarına başladı. Erdoğan, ilk olarak Kızılay'ın Mogadişu'da kurduğu Hayat Çadır Kenti'ni ziyaret ediyor.
Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, burada çocuklara çeşitli hediyeler veriyor. Başbakan Erdoğan'la birlikte kampı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de eşlik ediyor.

Erdoğan ardından Holwan Kampı'nın ve Sağlık Bakanlığı ile TİKA tarafından kurulan sahra hastanesini ziyaret edecek.

KIZILAY TARAFINDAN OLUŞTURULAN KAMPI ZİYARET ETTİ
Kamp ziyaretinde Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı'dan, 250 kişilik kamp hakkında bilgi aldı. Çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu Somalilerle sohbet eden Başbakan Erdoğan, gıda kolilerini ihtiyaç sahibi Somalilere dağıttı.

Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte kampta kalan Somalilerle sohbet ederken, kadın ve çocuklarla yakından ilgilendi. Bebeğini dün kaybeden Somalili bir kadına baş sağlığı dileyen Başbakan Erdoğan, bu bölgeye en kısa zamanda sahra hastanesinin kurulacağını bildirdi. Erdoğan, kampta kalan mültecilerin yıkanmaları için su imkanı sağlanması talimatı da verdi.

Bu arada, Başbakan Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak da gazetecilerin sorusu üzerine, bu ziyaretin insanlığın dikkatini bölgeye çekmesi açısından bir fırsat olmasını diledi. Albayrak, Kızılay'ın çadır kentinin gayet iyi durumda olduğunu da söyledi.

SOMALİ'DE TÜRKİYE SEVGİSİ
Somali'de yaşanan kıtlığın ardından başkent Mogadışu'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret etmesi beklenen kamplarda Kimse Yok Mu derneği tarafından yardım paketleri dağıtıldı. Somali vatandaşları Türkiye sevgisini çocuklarına giydirdiği Türk milli takımı formasıyla gösterdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Somali'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN