Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Arapların modeli Türkiye'

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Ulusal Konsey'in Başkanı Burhan Galyun, Arap dünyasında 'İran modeli'nin iflas ettiğini, artık herkesin 'Türk modeli'ni istediğini açıkladı

Giriş Tarihi: 3.12.2011 ABONE OL
Amerikan Wall Street Journal gazetesine konuşan Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan Galyun, Arap dünyasında yeniden oluşmakta olan siyasi düzende tek örneğin Türkiye olduğunu açıkladı. İran modelinin iflas ettiği kaydeden Galyun, "Tüm İslami hareketler şimdi Türk modelini kopyalamak istiyor" şeklinde konuştu. Burhan Galyun, Suriye'de yaşananlara son vermek için alınacak tedbirler bağlamında, 'insani koridor' veya 'tampon bölge' gibi durumları Türkiye ile istişare edeceklerini de vurguladı. Esad rejimini insan haklarına saygı göstermeye zorlayacak önlemlerin şart olduğunu, bunun ise askeri müdahale anlamına gelmediğini söyleyen Galyun, Arap Birliği ve Türkiye'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a güvenli bir siyasi sığınak önerdiklerini ancak Esad'ın bu önerileri reddettiği bildirdi. Burhan Galyun, 'Yeni Suriye'nin İran'la 'özel' bir ilişkisinin olmayacağını da açıkladı. Galyun, Hamas ve Hizbullah gibi örgütlere verilen desteğin kesileceğini söyledi.

TAMPON BÖLGE MASADA

Türk-Arap Medya Forumu'nun kapanışında Arap gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "Tampon bölge dediğimiz, Arap Birliği'nin de yeri geldiğinde kullanabilecek tedbir olarak gördüğü hususu, ciddi olarak düşündüğümüzü söyleyebilirim. Şu ana kadar bölge ülkeleriyle görüşmelerimizde böyle bir tedbir konuşulmamıştır ancak gelişmeler karşısında ihtiyaç olduğunda Türkiye tampon bölge konusunda Arap Birliği ile birlikte hareket edecektir" dedi.

RUSYA'DAN SURİYE'YE STRATEJİK FÜZE TAKVİYESİ
Rusya'nın, 2007'de Suriye ile imzalanan anlaşmanın bir gereği olarak, gelişmiş SS-N-26 Yakhont füzelerinin sevkıyatını tamamladığı açıklandı. Suriye'nin, denizden gelecek saldırılara karşı kritik öneme sahip bulunan füzelerden en az 36 tanesinin yer aldığı iki adet Bastion sistemini 300 milyon dolar ödeyerek satın aldığını belirten bir Rus askeri yetkili, teslimatın ne zaman yapıldığıyla ilgili bilgi vermedi. Interfax ajansına konuşan yetkilinin bildirdiğine göre, füzeler 300 kilometre menzile sahip ve 200 kilogram savaş başlığı taşıyor. Rusya hâlâ, Suriye'ye uygulanan silah ambargosuna karşı çıkıyor.

Lübnan'da yayın yapan El Nashara haber sitesi, Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad rejiminin muhaliflerin gösterilerinde görüntü çekmesini engellemek için iPhone cep telefonlarını yasakladığı belirtildi. Beyrut'taki muhalifler de iPhone'u yasakladığını doğrulayarak yasak il ilgili belgenin gümrük müdürlüklerine gönderildiği belirtildi. Öte yandan dünü "Talebimiz Tampon Bölge Cuması" olarak adlandıran gösterilerde toplam 10 kişinin hayatını kaybetti. Ordudan ayrılanların kurduğu muhalif Özgür Suriye Ordusunun Komutanı Albay Riad El Esad, saldırılarında gösterileri bastırmak için gönderilen askeri konvoyları hedef aldıklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Arapların modeli Türkiye'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN