Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Napolyon Fransız değil!

Fransız lider Napolyon Bonapart'ın saçlarından alınan ve baba soyundan gelen DNA kromozomlarını inceleyen bilim insanı Lucotte bu sonuca vardı

Giriş Tarihi: 17.1.2012
Daha önce hakkında Arap kökenli olduğuna dair iddialar ortaya atılan Fransız devriminin general mimarı Napolyon Bonapart'ın aslında Kafkas olduğu ortaya çıktı. Moleküler antropoloji çalışmaları yapan bulunan genetik bilimci Gerard Lucotte, Napolyon'un DNA'larını inceledi ve atalarının Kafkaslar'dan geldiği sonucuna ulaştı. Lucotte iki yıldır sürdürdüğü çalışmalarının sonucunu gecen ay Journal of Molecular Biology dergisinde yayınladı. Napolyon'un 'Y' kromozomlarını yani baba soyundan gelen kromozomlarını inceleyen bilim insanı, birçok belirleyici gen üzerine yaptığı araştırmalar sonucu Napolyon'un atalarının Kafkas olduğunu ortaya koydu.

DERİN ANALİZLER YAPILDI
Fransız bilim insanı, Napolyon üzerine yürüttüğü gen araştırmalarını derinlikli analizler için zengin bir kaynak sağlayan saçlar ve tüylerden hareket ederek gerçekleştirdiğini belirtti. Lucotte şimdiye kadar birçok tabloda sarışın olarak tasvir edilen ve tam bir Avrupalı imajı ortaya koyan Napolyon'un anne soyundan gelen genlerini incelemişti.

ÖLÜM NEDENİ NE?
Gerard Lucotte'un genetik çalışmalarının bir diğer amacı da Napolyon'un gizemli ölümünün nedenini ortaya çıkarmak. Zira Napolyon'un DNA'sı genetik hastalıklardan taşıyıcı barındırıyorsa ise yüzyıllardır tartışılan ölüm sebebi de aydınlatılmış olacak. Napolyon için şimdiye kadar hastalık yüzünden öldüğü veya arsenikle zehirlendiği yolunda birçok iddia gündeme gelmişti. Ancak bunların hiçbiri bilimsel yollarla kanıtlanmamıştı.

'MEZARI AÇILSIN' ISRARI
Şimdiye kadar yapılan araştırmalar Napolyon'un yaşayan torunlarından Prens Charles Napolyon'un verdiği yetkiyle gerçekleşmişti. Hatta Charles Napolyon, Gerard Lucotte'un kendi gen örneklerinden yararlanmasına da izin vermişti. Fransız bilim insanı, Napolyon'un mezarının açılıp incelenmesinden sonra daha çok bilimsel veriye ulaşabileceklerini söylüyor. Ancak hiçbir idari yetkili Napolyon'un mezarının açılma fikrine sıcak bakmıyor.

DIŞ HABERLER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Napolyon Fransız değil!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN