Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Esad ailesinin kanlı tarihi

Suriye Devlet Başkanı babasının, kardeşi Esat ise amcasının yolunda ilerliyor.

Giriş Tarihi: 9.3.2012 17:16 Güncelleme Tarihi: 9.3.2012 17:36
Suriye'de bugün yaşananlar aslında ilk değil, 33 yıl önce de ülkedeki manzara aynıydı. Değişen sadece liderler ve katliamı gerçekleştiren kardeşleri oldu.

Suriye Devlet Başkanı , babası Hafız Esat'ın ölümünün ardından ailenin büyüğü olarak ülkenin başına geçti. Babası Hafız Esat döneminin en kanlı olaylarından biri 1979-1982 yılları arasındaki ayaklanmaydı.

Bu dönemde müslüman kardeşler ülke genelinde ayaklanma başlattı. 1980 yılında müslüman kardeşlerin lider kadrosu ya idam edildi ya da ülkeden kaçmak zorunda kaldı. Şiddetli ayaklanmalar 1982 Şubat'ında Hama katliamıyla son buldu.

3 yıl süren ayaklanmada 40 bin Suriyeli katledildi. Devletin başında Hafız Esat vardı, katliamları gerçekleştiren ise kardeşi Rıfat Esat'tı. Rıfat Esat ismi özellikle 82'deki Hama katliamı ile özdeşleşmiş oldu.

Ve bugün. Baba Hafız Esat'ın yerine ülkenin başında büyük oğlu Beşar Esat var. Yine ayaklanma var ve yine bu ayaklanma katliamlarla bastırılmaya çalışılıyor. Beşar Esat tıpkı babası Hafız Esat gibi davranıyor, katliamları yöneten ise Hafız'ın kardeşi Rıfat yerine Beşar'ın kardeşi .

Mahir Esat, ailenin en küçük oğlu. Kendisinden büyük olan ağabeyi Bassel Esat'ın 1993 yılında bir kazada ölmesiyle ordunun başına geçiyor. Bugün katliamlarıyla ün salan 4. bölüğün başında o var. Ve kuşatma altındaki Humus'ta yani 30 sene önceki Hama'nın yerini alan Humus'taki operasyonları 4. bölük, dolayısıyla Mahir Esat yönetiyor.

Mahir Esat için adam öldürmek hiç de zor değil zira bundan yıllar önce ablası Büşra Esat'ın kocası yani eniştesi Asıf Şevket'i silahla vurmuştu. Bir tartışma sırasında öfkesine hakim olamayan Mahir, tabancasını çekip eniştesi Asıf'a kurşun yağdırdı. Asıf Şevket bu saldırıdan yaralı olarak kurtuldu. Esat'ların damadı bu olayın ardından eşi Büşra'dan da ayrılmak zorunda kaldı.

Geçtiğimiz günlerde New York Times gazetesine röportaj veren eski bir Suriyeli diplomat olan Bassam Bitar da aynen öyle söylüyor, "1979-82 arasındaki ayaklanmayı bastıran amca Rıfat Esat'dı, bugün bu görevi yeğeni Mahir yapıyor, tarih tekerrürden ibaret".
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad ailesinin kanlı tarihi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN