Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Clinton'dan Libya'ya ilginç tepki

Giriş Tarihi: 12.9.2012 21:13
Hillary Clinton'dan ABD'nin Libya Büyükelçisi'nin öldürülmesine ilginç tepki.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD'nin Libya Büyükelçisi Christopher Stevens'ın küçük ve barbar bir grup tarafından öldürüldüğünü, saldırıdan Libya halkı ya da hükümetinin sorumlu tutulamayacağını söyledi.

Bingazi kentinde Stevens dahil 4 Amerikalı yetkilinin öldürülmesinin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Clinton, "Bugün bir çok Amerikalı, hatta ben bile bu, özgürlüğünü kazanmasına yardım ettiğimiz bir ülkede, yıkımdan kurtardığımız bir kentte nasıl olabildi diye soruyor. Bu soru, dünyanın ne kadar karmaşık ve bazen de ne kadar şaşırtıcı olduğunu yansıtıyor" dedi.

Saldırının küçük ve barbar bir grup tarafından düzenlendiğine işaret eden Clinton, saldırıdan Libya halkı ya da hükümetinin sorumlu tutulamayacağına dikkat çekti.

Stevens ve ekibinin savaşın izlerinin hala silinemediği Libya'da ziyaret ettikleri her yerde arkadaş ve ortak olarak karşılandıklarını belirten Clinton, saldırıdan sonra Libyalıların ABD konsolosluğunu savunmak için mücadele ettiğini söyledi.

Clinton, sözlerine şöyle devam etti: "Bu mücadele sırasında bazı Libyalılar yaralandı. Stevens'ın bedenini hastaneye Libyalılar taşıdı. Diğer Amerikalıları güvenli yerlere taşıyan da Libyalılardı."

Saldırının ardından Libya Devlet Başkanı Mustafa Abdülcelil ile bir telefon görüşmesi yaptığını belirten Clinton, Abdülcelil'in saldırıdan duyduğu derin üzüntüyü dile getirdiğini ve ülkedeki Amerikalıların güvenliği ve saldırıdan sorumlu olanların yakalanması için her tür çabayı göstereceklerini söylediğini ifade etti.

ABD ve Libya arasındaki ortak mücadeleden doğan dostluğun saldırının diğer kurbanı olmayacağını kaydeden Clinton, özgür ve istikrarlı bir Libya'nın hem Amerika'nın çıkarları hem de güvenliği için büyük önem taşıdığını söyledi.

Clinton, "Bu gerçeğe sırtımızı dönmeyeceğiz ve bu saldırıdan sorumlu olanlar yakalanıp adalet önüne çıkarılana kadar da rahat etmeyeceğiz. Hızla ve kararlı bir biçimde bu amaca ulaşmak için Libyalı yetkililerle işbirliği içinde olacağız. Diğer ülkelerdeki ABD büyükelçilikleri, konsoloslukları ve vatandaşlarının güvenliği için ortaklarımızla birlikte çalışacağız. Nerede görev yapıyor olurlarsa olsunlar ABD vatandaşlarını korumak bizim en büyük önceliğimizdir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Clinton'dan Libya'ya ilginç tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN