Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anti-Japon öfke 'şiddetleniyor'

Pekin ve Tokyo arasındaki adalar krizi şiddete dönüşüyor. Pekin'de göstericiler Japon elçiliğine girmeye çalışırken Japonya, "Çin'in hiç bir hakkı yok. 1970'lerde petrol bulunduktan sonra Çin'in adalara yaklaşımı değişti" açıklamasını yeniledi.

Giriş Tarihi: 15.9.2012 12:45

Çin ve Japonya arasındaki adalar krizi giderek derinleşiyor. Bugün Çin'de ülke çapında Japon karşıtı gösteriler yapılırken Pekin'de Japon elçiliğine girmek isteyen göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Protestocular Japon arabalarını ters çevirirken yaktıkları Japon bayraklarını elçiliğe atmaya çalıştı. Tokyo ise, Güney Çin Denizi'ndeki takım adalar için "Çinliler ne derlerse desinler bizim açımızdan onların hiçbir hakkı yok" açıklamasında bulundu.

Japonya Büyükelçiliği Müsteşarı Keisuke Yamanaka, Japonya'nın "Senkaku", Çin'in ise "Diaoyu" ismini verdiği ve iki ülke arasında tansiyonu iyice yükselten takım adalarla ilgilisoruları yanıtladı.

Japonya'nın 1885 yılından itibaren adalarla ilgili araştırmalar yaptığını, incelemeler sonucunda adaların yerleşim alanı olmadığının anlaşıldığını ifade eden Yamanaka, "Adaların tarih boyunca Çin devletinin egemenliğine girmediği de ortaya çıktı" iddiasında bulundu.


İkinci Dünya Savaşı'nda Japonya'nın yenilmesiyle adaların 1945'ten 1971'e kadar ABD'nin vesayetinde kaldığını hatırlatan Yamanaka, 1951 yılında imzalanan San Francisco Barış Antlaşması ile ülkenin güneyinde yer alan Okinawa ve Nansei adaları dahil, tartışılan Senkaku adalarının da Japonya toprakları olarak kabul edildiğini ifade etti.

Petrol bulundu, taliplisi arttı

Müsteşar Yamanaka, Çin'in antlaşmanın yapıldığı dönemde Senkaku adalarıyla ilgili herhangi bir talebi olmadığını belirterek, 1970 yılında bölgede petrol rezervlerinin olduğunun anlaşılması üzerine adaların taliplisinin çoğaldığını söyledi.

Yamanaka şöyle konuştu:"Antlaşma döneminde Çin'den herhangi bir itiraz gelmedi, demek ki Çin, o adaları Japonya'nın toprakları olarak kabul etmiş oluyor. Ama 1970'in sonlarına doğru bu adalarda petrol ve benzeri doğal kaynaklar bulundu. Bu tarihten itibaren hem Çin hem de Tayvan adalar üzerinde hak iddiaa etmeye başladı. Bugün fiilen adaları Japonya elinde tutuyor. Onlar ne derlerse desinler bizim açımızdan hiçbir hakları yok."

Japon hükümetinin beş adadan üçünü 26 milyon dolara satın almak istemesinin hatırlatılması üzerine Yamanaka, uzun dönemden beri adaların mülkiyetinin özel kişilere ait olduğunu, Japon hükümetinin de adaları daha iyi denetleyebilmek için satın alma yolunu seçtiğini kaydetti.

"Bu Japonya'nın iç meselesidir" diyen Yamanaka, Japonya'da devletin özel kişilerden mülkiyet satın alabildiğini, adalardaki özel mülkiyetin de hükümete geçtiğini ifade etti. Uluslararası müdahaleyi gerektirecek bir durumun şu aşamada söz konusu olmadığına değinen Yamanaka, ABD'nin soruna dahil olmadığını belirtti.

"Savaş durumu söz konusu değil"

Yamanaka, "Özellikle San Francisco Barış Antlaşması'nda ABD, Senkaku adasının yönetimini bir süreliğine alıyor ama daha sonra iade ediyor. Dolayısıyla Amerika adaların Japonya'ya ait olduğunu kabul etmiş ve son gelişmelerle ilgili konumunu da aynı şekilde devam ettiriyor.'Biz bu tartışmalarda yer almıyoruz' diyorlar" ifadesini kullandı.

İki ülke arasında askeri gerginliğin olmadığını vurgulayan Yamanaka, "Şu anda savaş durumu söz konusu değil. Japonya bu meseleyi soğukkanlı, barışçıl, diplomatik yollarla çözme kararındadır. Çin ile ikili ilişkilerimiz önemli, barışçıl yollarla çözüleceğine inanıyoruz" dedi. Senkaku adaları, Japonya'nın 370 km güneybatısında, Çin ana karasının 350 km doğusunda, Tayvan'ın ise 170 km kuzeydoğusunda bulunuyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anti-Japon öfke 'şiddetleniyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN