Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Orta sınıfın başkanı

Obama, Amerikan Kongresi'nde ikinci 4 yıl hedeflerini anlattı. Obama, orta sınıfın eşitsizlik şikâyetlerinin önceliği olacağı sinyalini verdi

Giriş Tarihi: 14.2.2013
Kasım ayında ikinci kez ABD başkanlığına seçilen Baracak Obama, salı günü Kongre'de halka hitaben yaptığı "Birliğin Durumu" konuşmasında, halka yeni dönem vizyonunu anlattı. Obama, 12 sayfalık konuşmasında istihdamdan vergi reformuna, bütçe konularından sağlık, göçmenlik, eğitim, asgari ücretin artırılması, silah kontrolü , siber saldırı ve iklim değişikliğiyle mücadele gibi alanlara kadar, ülke gündemindeki çeşitli konularda yeni öneriler sundu.

"AKILLI DEVLET OLALIM"
Obama'nın bu önerilerin sonunda getirdiği "akıllı devlet" kavramı dikkat çekti: " Bu gece ortaya koyduğum hiçbir öneri, bütçe açığımızı tek bir kuruş artırmamalı. İhtiyacımız olan şey daha büyük bir devlet değil, öncelikleri belirleyen ve geniş temelli büyümeye yatırım yapan akıllı bir devlet" dedi. Obama, 2014 yılı sonuna kadar 34 bin askerin daha Afganistan'dan çekileceğini hatırlatarak, Amerikalı gençleri başka ülkeleri işgal etmeye göndermek yerine Yemen, Libya, Somali gibi ülkelere kendi güvenliklerini sağlamaları ve terörle savaşları için yardımda bulunacaklarını söyledi. Ortadoğu sorununa ilişkin mesajlarını 20-22 Mart'taki İsrail gezisinde açıklacağını söyleyen Obama, Ortadoğu'daki vatandaşların evrensel hak taleplerinde yanlarında durmaya ve Suriye rejimine baskı yapmaya devam edeceklerini söyledi. Obama ayrıca halkın desteklediği muhaliflere destek vereceklerini belirtti. Obama, Kuzey Kore'ye uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme uyarısı yaparken, İran'ın nükleer silah geliştirmesini engellemek için başta diplomatik, her türlü yolun deneneceğini söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Orta sınıfın başkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN