Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Lorenzo'nun Yağını" yapan baba öldü

İki yıl ömür biçilen oğlunun 22 yıl daha yaşamasını sağlayan ilacı geliştiren ve hikâyesi Lorenzo'nun Yağı filmine konu olan Augusto Odone, 80 yaşında öldü

Giriş Tarihi: 27.10.2013
Tıp dünyasının söylediklerini kabul etmeyip oğlu Lorenzo'nun yaşaması için ürettiği yağ ile tüm dünyanın tanıdığı eski Dünya Bankası ekonomisti Augusto Odone, dün İtalya'da 80 yaşında öldü. Doktorlar 1984'te 6 yaşındaki oğlunun tedavi edilemeyen adrenoleukodystropi (ADL) hastası olduğunu söylemiş ve sadece 2 yıl ömür biçmişti. Augusto Odone da Dünya Bankası'ndaki işini bırakıp beyinde uzun yağ asitlerinin birikmesine yol açan ve çocukları felç edip kör ve konuşamaz hale getiren hastalığa savaş açmıştı.

TIP BİLMEDİĞİ HALDE İLAÇ YAPTI
Hiçbir tıp bilgisi olmamasına rağmen tıp ve biyokimya çalışan Augusto, zeytin ve kolza yağından bir karışım yaptı. Daha sonra İngiliz kimyager Don Suddaby'yi karışımı kullanılabilir şekle getirmesi konusunda ikna eden Augusto, Lorenzo'nun Yağı olarak bilinen ilacı oğluna uygulamaya başladı. Beynindeki yağ asidi miktarının dramatik bir şekilde düşmesi sayesinde Lorenzo'da hastalığın etkileri daha yavaş ortaya çıktı. 8 yaşına kadar yaşayacağı söylenen Lorenzo, 2008'de otuzuncu yaş gününden bir gün sonra yaşamını yitirdi. Daha sonra yapılan araştırmalar, yağın hiçbir ADL semptomu göstermeyen çocuklarda çok daha etkili olduğunu gösterdi. Augusto yağı geliştirine kadar Lorenzo görme ve duyma duyularını kaybetmiş ve yatağa mahkûmdu. Tek yapabildiği göz kapaklarını ve parmaklarını oynatmaktı.

EŞİYLE BİRLİKTE VAKIF KURDU

Augusto ve eşi daha sonra sinir sistemindeki beyaz myelin maddesini yok edip beynin vücudun geri kalanını kontrol edememesine neden olan MS ve ADL gibi hastalıklara tedavi bulunması amacıyla Myelin Projesi adlı vakfı kurdu. Augusto, 2000'de eşinin ölümünden sonra diğer çocuklarına daha yakın olmak için İtalya'nın Piedmont bölgesine taşınmıştı. Augusto, Michaela ve Lorenzo'nun hikâyesi, 1992 yapımı Lorenzo'nun Yağı filmine konu olmuştu. Filmde Lorenzo'nun anne ve babasını Susan Sarandon ile Nick Nolte oynamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Lorenzo'nun Yağını" yapan baba öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN