Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: Cenevre-2 sihirli değnek değil

Giriş Tarihi: 13.1.2014

Suriye Halkının Dostları Çekirdek Grubu toplantısına katılmak üzere Paris'te bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Cenevre-2 toplantısı bir sihirli değnek gibi algılanıyor, bu doğru değil" dedi

Suriye'deki iç savaşı sona erdireceği düşünülen Cenevre-2 Konferansı'nın hazırlıklarına ve Suriye Halkının Dostları Çekirdek Grubu toplantısı için Paris'e giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, süreçle ilgili açıklamalarda bulundu.
Cenevre-2'nin sihirli bir değnek gibi algılanmaya başladığını kaydeden Davutoğlu, "Bu algı doğru değil, ancak toplantı, gerçekleştirilmesi gereken önemli bir olgu" ifadelerini kullandı.
Suriye'de halkın rejime, El Kaide ve açlığa karşı savaştığını vurgulayan Bakan Davutoğlu, ülkedeki durumun oldukça vahim olduğunun altını çizdi. Halkın varil bombalarıyla ve açlığa mahkûm edilerek öldürüldüğünü kaydeden Davutoğlu, Suriye'de ortaya çıkan tablonun, Mısır olaylarından sonra meydana gelen durumun bir sonucu olduğunu belirtti.
Muhalefeti destekleyenlerin savaş yanlısı olarak gösterilmesine de karşı çıkan Davutoğlu, ortada 150 bin ölünün bulunduğunu hatırlatarak, "Bu gerçek göz önündeyken, Suriye'de rejim yanlısı bir tutumun takınılmasını anlayamıyorum" dedi. Türkiye'ye yönelik eleştirileri de cevaplayan Davutoğlu, "Ortadoğu konusunda yarışa çok geç başladık. Kısa sürede çok mesafe aldık. Bunun sıkıntı doğurması normaldi" şeklinde konuştu.
Türkiye'de son bir aydır yaşanan siyasi gerginliğe de temas eden Bakan Ahmet Davutoğlu, ülke içindeki olayların dış dünyada gündem oluşturmadığını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Cenevre-2 sihirli değnek değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN