'Kurtarıcı İsa Heykeli'ne yıldırım çarptı

Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olan Brezilya'daki dev heykele yıldırım düştü. Hz. İsa heykelinin sağ başparmağı ile sol elinin ortaparmağı koptu. Heykele operasyon yapılacak

Giriş Tarihi: 19.1.2014
Brezilya'nın en çok turist çeken Rio de Janeiro şehrinin simgesi olan devasa boyutlardaki "Kurtarıcı İsa Heykeli"ne yıldırım düştü. Geçen perşembeyi cumaya bağlayan gece etkisini gösteren fırtına dolayısıyla, Rio de Janeiro'da bir gecede 40 bin yıldırım görüldü. Bunlardan birkaçının isabet ettiği "Kurtarıcı İsa Heykeli"nin sağ elinin başparmağı ve sol elinin orta parmağı koptu. Heybetliyle muhteşem bir manzara oluşturan heykelin kadrajına bir de yıldırım eklenince, görüntünün etkileyiciliği bir kat daha arttı. Rio de Janeiro şehrinin Corcovado Dağı üzerinde, 710 metre rakımda yüzünü denize dönerek yükselen devasa heykel, 7 Temmuz 2007'de Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmişti. Brezilya'nın kuruluşunun 100'üncü yılı şerefine, 1922'de yapımına başlanılan ve 1931'de Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından tamamlanan heykelin 83 yıllık tarihinde birçok kaza bulunuyor.

YILDIRIMLARI ÇEKİYOR

8 metrelik kaidesinin üzerinde kollarını açarak dikilen ve dev görüntüsüyle muhteşem bir manzara ortaya çıkaran heykelin başı en çok da yıldırımlarla derde girdi. 2008'in şubat ayında şehri etkisi altına alan bir yıldırım fırtınasının ardından heykelin yüzünde ve ellerinde önemli deformasyonlar meydana gelmiş, heykel detaylı bir restorasyondan geçirilmişti. Heykel bugüne kadar sadece doğa şartlarından değil insan davranışlarından da nasibini aldı. 2010'da ülkedeki aydınlatılmamış cinayetleri protesto eden bir grup, turistlerin uğramadan gitmediği heykelin üzerine "Kediler ortalıkta yokken, meydan farelere kalır" yazmış, dönemin belediye başkanı bu yazıyı "ulusa karşı işlenmiş bir suç" olarak nitelendirmişti. Heykelin son restorasyonu, yine 2010'da yapıldığı dönem kullanılan taşın aynısı bulunarak gerçekleştirilmiş ve 4 milyon dolarlık bir maliyet ortaya çıkmıştı. Bu kez sadece parmakları zarar gören heykelin daha ufak bir operasyonla eski görünümüne geri dönebileceği belirtiliyor.

İŞTE O AN...
Brezilya'nın kuruluşunun 100. yıldönümü şerefine 11 yılda tamamlanıp 1931'de açılan Kurtarıcı İsa Heykeli Rio de Jenerio kentinin simgesi. Birçok kez yıldırım düşen heykele geçtiğimiz perşembe gecesi bir kez daha yıldırım düştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kurtarıcı İsa Heykeli'ne yıldırım çarptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN