Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Venedik İtalya'dan ayrılmak istiyor

İtalya'da Venedik'e bağlı kısmi özerk bölge olan Veneto’da internet üzerinden düzenlenen gayri resmi referandumda İtalya'dan ayrılma isteği onaylandı. Bölge halkının yüzde 89’u Veneto bölgesinin bağımsız olması yönünde oy kullandı.

Giriş Tarihi: 22.3.2014 14:55
"Plebiscito.eu" sitesinde düzenlenen gayrı resmi referanduma yaklaşık 2 milyon 360 bin kişi katıldı. Katılımcı sayısı Veneto bölgesi seçmen sayısının yaklaşık 73%'üne tekabül edirken geçtiğimiz pazar günü başlayıp dün akşam saatlerinde sona eren oy verme işleminden sonra sonuçlar Treviso kentinde düzenlenen bir gecede açıklandı. "Bağımsız Veneto" referandumu öncüsü Giovanni Dalla Valle bölgenin Roma'ya bağlı İtalyan devletini vergilerle beslemekten ve İtalyan bürokrasisinden kurtulmak istediklerini belirtirken oylama sırasında edindikleri tecrübeleri İtalya'nın diğer bölgelerinin kullanımına açacaklarını ifade etti.

Veneto Bölgesel Yönetimi Başkanı Luca Zaia ise online referandumun Veneto halkının konuya modern bakışını ifade ettiği belirtti ve sonuçların resmi bir referandumun öncüsü olabileceğinin altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Venedik İtalya'dan ayrılmak istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN