IŞİD Mahmur'u ele geçirdi

Giriş Tarihi: 7.8.2014 21:39
Irak'ta yerleşim birimlerine saldırılarını sürdüren IŞİD Erbil'e 50 kilometre mesafedeki Mahmur'u ele geçirdi.

Irak Şam İslam Devleti'n (IŞİD) öncülüğündeki silahlı güçlerin, Musul'un Mahmur ilçesini ele geçirdiği ileri sürüldü.

AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından edindiği bilgileri göre Mahmur ilçesi gün içerisinde birçok defa IŞİD saldırılarına maruz kaldı. Son olarak saat 17.00 civarında IŞİD'in tekrar ilçenin güneyine saldırması üzerine Peşmergeler bölgeyi terk etti.

Türkiyeli 12 bin sığınmacının bulunduğu ve tamamıyla Kürtlerin yaşadığı Mahmur ilçesinin şu anda boşalmış durumda olduğu belirtildi. Türkiyeli sığınmacılar ve onlara yardıma gelen PKK unsurları da bölgeden ayrıldı.

Telefonla bilgi veren Mahmur sakinlerinden Deniz Fırat, "Bir şey anlamadık. Peşmerge önce saldırdı sonra ilçeyi terk etti. Mahmur şu anda bomboş. IŞİD militanları ilçeyi kuşatma altına aldı fakat tam anlamıyla kontrolü ele geçirmedi. Kamp sakinlerinin tamamı bölgeden ayrıldı" dedi.

Bir başka kamp sakini Hamit Orhan da, Mahmur'u terk ettiklerini söyledi. Orhan, "Tamamıyla boşalmış bir kasaba bir kaç dakika içerisinde IŞİD'in eline geçebilir" diye konuştu.

Peşmerge kaynakları ise bölgenin bilinçli olarak boşaltıldığını ve Irak uçaklarının IŞİD militanlarına havadan bomba yağdıracakları iddiasında bulundular.

Mahmur Kaymakamı İbrahim Şeyhalla ise ısrarlı telefonlara cevap vermedi.

MUSUL'A TANKLAR GİDİYOR

Peşmergeler ile IŞİD'liler arasında Musul-Erbil arasındaki Kelek bölgesinde yakın yerleşim birimlerinde de çatışmaların çıktığı belirtildi. Duhok-Erbil yolu öğleden sonra güvenlik gerekçesiyle kapatılırken, öğlen saatlerinde Erbil'den çok sayıda tank Musul bölgesine silahlı peşmergeler ile gönderildi. Dün gece IŞİD'in eline geçmeden tahliye edilen ve geceyi Erbil'de parkta geçiren Mahmur Kamp sakinleri ise bugün Ranya bölgesine doğru yola çıktılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD Mahmur'u ele geçirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN