Türkiye dünyanın en çömert ülkesi seçildi

Türkiye, Küresel İnsani Yardım 2014 raporuna göre milli gelir bazında en çok uluslararası insani yardım yapan ülke oldu.

Giriş Tarihi: 11.9.2014 21:15
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) yazılı açıklamasına göre, Kalkınma İnisiyatifleri kuruluşunca hazırlanan küresel insani yardım raporunda, yardımların kaynağı, alıcıları ve dağıtım yöntemi ele alınıyor.

Rapora göre, 2013 yılında en fazla uluslararası yardımda bulunan ülkeler sıralamasında Türkiye, ABD ve İngiltere'nin ardından üçüncü oldu. Türkiye'yi Japonya ve Almanya takip etti.

Geçen yıl yayınlanan raporda da Türkiye, 2012'de ABD ve İngiltere'nin peşinden en fazla uluslararası insani yardım yapan üçüncü ülke olmuştu. Böylece Türkiye arka arkaya iki yıl üçüncülüğü elde etmiş oldu. 2012'de 1 milyar 85 milyon dolar insani yardım yapan Türkiye, geçen yıl 1,6 milyar dolarlık insani yardım gerçekleştirdi.

"EN CÖMERT ÜLKE"

2014 raporu, Türkiye'nin sınırları dışında yardıma muhtaç insanlara destek vermeye yönelik kararlılığını yansıtıyor. Gayrisafi milli gelirinin %0.21'ine denk gelen 1,6 milyar dolar tutarında gerçekleştirdiği bağış ile Türkiye, rapora göre, "en cömert ülke" konumuna yükseldi. Türkiye, yaptığı yardımların milli gelirine oranı en yüksek olan birinci ülke oldu.

Milli gelirine göre dünyada en çok yardım yapan ülke olan Türkiye'yi, insani yardım için milli gelirinin 0,20'sini ayıran Kuveyt ve 0,15'ini ayıran Lüksemburg izledi.

Rapora göre, 2012 yılında dünyada gerçekleşen insani yardım tutarı 17.3 milyar doları iken, 2013'te 22 milyar dolar gibi rekor bir seviyeye ulaştı.
ABD, Avrupa Birliği kurumları, İngiltere ve Türkiye başta olmak üzere, ülkelerin yaptığı bağışlar %24'lük bir artışla, 16.4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

DÜNYANIN HER YERİNDE

Suriye'de 2011'de başlayan insani krizden ve çatışmalardan kaçarak Türkiye'ye sığınan siviller için harcanan miktar 3,5 milyar doları aştı.
Türkiye yine AFAD koordinasyonunda, 2013 yılında Haiyan tayfunuyla sarsılan Filipinler'e ilk uluslararası yardımı ulaştıran ülke oldu. Filipinler'e ilk etapta Türk Kızılayınca hazırlanan yaklaşık 500 çadır, 5 bin125 battaniye ve 550 mutfak setinden oluşan 65 tonluk insani yardım malzemesi gönderildi.
AFAD koordinasyonunda bu yıl da Irak, Gazze, Orta Afrika Cumhuriyeti, Afganistan gibi pek çok ülkeye insani yardım ulaştırmaya devam eden Türkiye, sivil toplum kuruluşlarının da katkısıyla Irak'ta Türkmenler, Yezidiler ve yardıma muhtaç insanlara 220'nin üzerinde insani yardım yüklü tır gönderdi.

AFAD, İsrail'in saldırılarına maruz kalan Gazze halkına da 1,5 milyon dolarlık acil ilaç ve tıbbi yardımı ulaştırdı. Gazze'nin gıda ihtiyaçları için AFAD tarafından hazırlanan 15 bin ton unun sevkiyatı ise devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye dünyanın en çömert ülkesi seçildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN