Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'yi ayağa kaldıran polis konuştu

ABD'nin Ferguson kentinde 18 yaşındaki silahsız siyahi genci öldüren ve yargılanmasına gerek görülmediği için ülkenin dört bir yanında protestoların düzenlenmesine neden olan polis memuru "Ben görevimi doğru yaptım" dedi.

Giriş Tarihi: 26.11.2014 09:58 Güncelleme Tarihi: 26.11.2014 12:41
ABD'yi ayağa kaldıran polis konuştu
ABC televizyonuna verdiği mülakatta eylemini savunan Wilson, genci engellemek için başka türlü davranmasına imkan kalmadığını söyledi. Wilson, "Ben görevimi doğru bir şekilde yaptım" diye konuştu.

Öldürdüğü gencin beyaz olması halinde aynı şekilde davranıp davranmayacağı sorusuna da Wilson "aynı şekilde davranırdım" diye cevap verdi.

Brown'ın iri ve çok güçlü bir çocuk olduğunu, kendisine yumruk attığını ve silahını almaya çalıştığını öne süren Wilson, hayatının tehlikede olduğunu düşündüğünü iddia etti.

Wilson'un yargılanmasına gerek görülmemesi üzerine başlayan gösteriler ise ülke genelinde devam ediyor. Ferguson'da dünkü şiddet olayları, yağma, ev ve araçların ateşe verilmesi vakalarının tekrar yaşanmaması için Missouri Valisi Jay Nixon'ın talebi üzerine kente 2 bin kişilik Ulusal Muhafız Birliği gönderildi. Kentte daha önceden konuşlanan birliklerle bu rakamın 2 bin 200'ü geçtiği ifade edildi.

POLİSTEN GÖZALTI

Ferguson'da önceki geceye göre daha sakin geçen gösterilerde Ferguson Polis Merkezi'nin önünde toplanan kalabalık bazı yolları kapattı. Bir polis aracı ateşe verilirken, polis göstericileri biber gazıyla dağıttı. Gösterilerin şiddete dönüşmesi ihtimali üzerine gruptan dağılmasını ve evlerine gitmesini isteyen polis, ayrılmamakta direnen onlarca kişiyi Ulusal Muhafız Birlikleri yardımıyla gözaltına aldı.
Ferguson'un dışında aralarında New York, Washington, Atlanta, Los Angeles, Chicago'nun da bulunduğu birçok kentte gösteriler düzenlendi. Gösterilerin genel olarak barışçı şekilde sürdüğü bildirildi.

TÜNELİ KAPATMAK İSTEDİLER

New York'ta Union Square'de toplanan yüzlerce gösterici New Jersey ile New York'u birbirine bağlayan Lincoln tüneline doğru yürüyerek tüneli trafiğe kapatmak istedi ancak polis göstericileri engelledi.
Tünelden Times Square'e geçen göstericiler, burada 7. caddeyi trafiğe kapatmak isteyince polis grubu dağıtmak için biber gazı ile müdahale etti. Müdahale sırasında polis bazı göstericileri gözaltına aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'yi ayağa kaldıran polis konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN