Ferguson eylemleri Londra'ya sıçradı

Amerika'nın Ferguson şehrinde siyahi genç Mike Brown'u öldüren polis memuru Darren Wilson'un yargılanmaması kararını protesto etmek için başlayan gösteriler büyüyerek devam ediyor. Amerika'nın birçok eyaletine yayılan gösterilere İngiltere'nin başkenti Londra'dan da destek geldi.

Giriş Tarihi: 27.11.2014 08:20 Güncelleme Tarihi: 27.11.2014 09:37
Ferguson eylemleri Londra'ya sıçradı
Dün gece Londra'nın en işlek caddesi Bond Street üzerinde toplanan binlerce kişi Amerika'yı protesto etmek için yürüyüşe geçti. Protestocular sosyal medya üzerinden ''Londra'dan Ferguson'a'' (#LondonToFerguson) hastaghi ile örgütlendi.

''Eller yukarı, ateş etme'' sloganları ile yürüyen binlerce kişiye caddelerde alışveriş yapan vatandaşlarda destek verdi. Kalabalığın artması ile birlikte zaman zaman trafik durma noktasına geldi. Yürüyüş sırasında çok sayıda İngiliz polisi yoğun güvenlik önlemi aldı. Polisin barışcıl protestolara müdahale etmek istemesi gerginliğin artmasına neden oldu. Yüzlerini siyaha boyayan beyaz tenli insanlar yürüyüş sırasında büyük alkış aldı. Siyahi vatandaşlar ise çoğu zaman gözyaşlarına hakim olamadı.

Londra'nın çeşitli merkezlerinden harekete geçen ve şiddetli yağmura rağmen yürüşlerine devam eden protestocular ABD Büyükelçiliği önünde toplandı. Protestocuların ABD Büyükelçiliği önünde bir araya gelmesi ile birlikte kalabalık grup basın açıklaması düzenledi. Büyükelçilik önünde açıklamalarda polisin özellikle siyahi vatandaşlara karşı adaletsizliği eleştirildi. Basın açıklaması sırasında büyükelçilik önünde sık sık sloganlar atıldı. İngiliz polisinin büyükelçilik binası önünde aldığı yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Polis ile göstericiler arasında tartışmalar yaşandı.

2011 yılında İngiliz polisi tarafından öldürülen 29 yaşındaki siyahi genç Mark Duggan'ın aileside göstericilerin arasında yer aldı. Duggan'ın teyzesi yaptığı konuşmada ''Bu acıyı biliyoruz. Ferguson'da dönülmez bir noktaya gelindi. Sonuç alana kadar gösteriler devam etmeli. Onların yanında olmalıyız. Orada ne olursa eninde sonunda burada da o olur'' dedi. Duggan'ın polis tarafından öldürülmesi sonrası İngiltere'de de benzer gösteriler yapılmıştı. Sosyal medya üzerinden örgütlenen protestocuların eylemlerine devam etmesi bekleniyor.

CNN'İ PROTESTO ETTİLER

Amerika Birleşik Devletleri'nin Atlanta kentinde bulunan CNN International Televizyonu'nun önünde toplanan göstericiler, ABD'nin Missiouri eyaletinde jürinin, 18 yaşındaki silahsız siyahi genç Michael Brown'ı öldüren polis memurunun yargılanmamasına yönelik Ferguson'da çıkan gösterilere karşı kanalın uyguladığı yayın polikasını protesto ettiler.

İŞTE ABD'DE YAŞANAN İSYANIN FOTOĞRAFLARI


SÜLEYMAN DİNÇER - LONDRA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ferguson eylemleri Londra'ya sıçradı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN