Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama Küba limanına sığındı

Obama'nın Küba ile diplomatik ilişkileri başlatma kararı ABD'yi karıştırdı. Büyükelçi atanmasını reddetme ihtimalleri olan Cumhuriyetçiler, Obama'yı dış politikada "cahillikle" suçladı

Giriş Tarihi: 19.12.2014
Obama Küba limanına sığındı
Ukrayna krizi nedeniyle ABD ve Rusya'nın Soğuk Savaş yıllarına geri döndüğü günlerde, ABD'nin sürpriz Küba açılımının yankıları sürüyor. ABD'nin Küba'ya uyguladığı 53 yıllık ambargoyu kaldırma kararı, dünyanın birinci gündem maddesi oldu. ABD Başkanı Barack Obama ve Küba lideri Raul Castro, önceki gün eşzamanlı olarak ilişkilerin yumuşayacağına dair açıklamalarda bulunmuştu. Sürecin ilk adımı dün tamamlandı; salıverilen mahkumlar ülkelerine ulaştı. Fakat Obama'nın Küba açılımı, ABD'yi karıştırdı. 2016'da Demokratlar'ın başkan adayı olması beklenen Hillary Clinton, Obama'ya tam destek verdi. Cumhuriyetçiler ise Obama'nın Küba adımının ABD'nin dış politikasında yeni bir soruna yol açacağını savundu. Cumhuriyetçilerin gelecek başkan adayı olarak gösterilen Jeb Bush, "Baskıcı bir rejimle pazarlığa girmemeliyiz" dedi. Küba göçmeni bir ailenin çocuğu olan Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, kararı "ölçüsüz ve yıkıcı" olarak nitelendirdi ve Obama yönetimini "dünya siyasetinin işleyişine cahil kalmakla" suçladı. Cumhuriyetçilere yakın yayın organlarında "Suriye, Irak, IŞİD ve Ukrayna krizlerinde başarısız olan Obama; Küba hamlesiyle dış politikadaki imajını düzeltmeye çalışıyor" yorumları yer aldı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry "Küba'yı 60 yıl sonra ziyaret eden ilk ABD'li dışişleri bakanı olmak için sabırsızlanıyorum" dese de Cumhuriyetçi vekiller Obama'nın planlarını suya düşürebilir. Senato'da çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler, Havana'ya temsilcilik açmak için talep edilen bütçeyi reddedebilir ve Elçi atanmasını veto edebilir. Obama, Küba'ya uygulanan seyahat kısıtlamalarını gevşetmeyi, inşaat ve tarım ihracatının önünü açmayı, iletişim ürünleri konusundaki ambargoyu da kaldırmayı hedefliyor.

PUTİN YORUM YAPMADI
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, dün düzenlediği geleneksel basın toplantısında Küba-ABD yakınlaşmasından bahsetmemesi şaşkınlıkla karşılandı. Putin, temmuz ayında Havana'yı ziyaret ederek, 2001 yılında ABD'nin baskıları ve maddi imkansızlıklar nedeniyle kapatılan Lourdes adlı istihbarat üssünün tekrar açılmasına karar vermişti. Buna karşılık Küba'nın Rusya'ya olan 32 milyar borcunun silindiği iddia edilmişti.

PAPA KİLİT ROL OYNADI
Katolik Kilisesi'nin Latin Amerika kökenli ilk lideri Papa Francis'in de ABD-Küba yakınlaşmasında aktif rol oynadığı öğrenildi. Papa'nın hem ABD Başkanı Barack Obama'ya hem de Küba lideri Raul Castro'ya bizzat mektup yazarak "Yıllardır süregelen uzlaşmazlığı sonlandırın" çağrısında bulunduğu bildirildi. Dün kendisi de bir açıklama yapan Papa Francis, "Aralarındaki ilişkiyi onarma kararı olan iki ülkeye sıcak tebriklerini" yolladığını duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama Küba limanına sığındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN