Türkiye'nin en iyi haber sitesi

150 milyon 'yi öldürebilir

Alman gazeteci, 'in elindeki topraklarda 10 gün geçirdi. Militanlar ve halkla görüşen gazetecinin aktardığına göre, IŞİD en az 150 milyon 'yi öldürmeye hazır

Giriş Tarihi: 23.12.2014
IŞİD 150 milyon Şii'yi öldürebilir
Alman gazeteci ve politikacı Jürgen Todenhöfer, Irak Şam İslam Devleti () örgütünün kontrolü altındaki Rakka, Deyr ez-Zor ve Musul'da 10 gün geçirdi. IŞİD'in izniyle bölgeyi ayrıntılı şekilde gezen, örgüt üyeleriyle ve halkla röportajlar yapan 74 yaşındaki Todenhöfer, ilginç izlenimlerle ülkesine döndü. Musul'da Ebubekir Bağdadi'nin geçtiğimiz aylarda hutbe okuduğu camiyi de ziyaret eden gazeteci, örgütün lere büyük bir kin duyduğunu aktardı. IŞİD üyeleriyle yaptığı röportajların bir kısmını CNN başta olmak üzere dünya televizyonlarıyla da paylaşan Todenhöfer, Şiilerin Sünniliğe geçme ya da ölüm tercihleriyle baş başa bırakıldığını belirtti. Röportajlardan birinde, Todenhöfer'e konuşan bir militanın, "Şiiler Sünniliğe dönmek istemezse, hepsini öldüreceğiz. Sayılarının 150, 200 ya da 500 milyon olması hiç fark etmez" ifadeleri dikkat çekti.

ÖRGÜT İÇİ DARBE GİRİŞİMİ
Todenhöfer'in röportaj yaptığı militanlar, Avrupa'nın da bir gün IŞİD tarafından "fethedileceğini" iddia etti. IŞİD üyeleri, "Avrupa'yı fethedeceğimiz konusu kesin. Tek sorun, bunun ne zaman gerçekleşeceği" şeklinde konuştu. Öte yandan, IŞİD dün yayınladığı bir video kaydında ilginç bir açıklamada bulundu. Örgüt içinde ortaya çıkan 4 Azeri'nin, İslam dışı davranmakla suçladıkları Ebubekir Bağdadi'ye karşı darbe yapmaya kalkıştıkları gerekçesiyle tutuklandığı belirtildi. Söz konusu Azerilerin, Bağdadi'yi fazla ılımlı ve toleranslı buldukları belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD 150 milyon Şii'yi öldürebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN