Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atlantic'den kurtarılanlar 'ya taşınıyor

Patra-Ancona seferini yaparken yangın çıkan tan kurtarılan yolculardan bazıları helikopterlerle 'nın güneyindeki Puglia bölgesi kıyılarına taşınıyor. Kurtarılan bir Türk ise "Eşim halen feribotta onun için çok endişeleniyorum." dedi.

Giriş Tarihi: 29.12.2014 06:57 Güncelleme Tarihi: 29.12.2014 14:09
Norman Atlantic'den kurtarılanlar İtalya'ya taşınıyor

Önceki gün Yunanistan'ın Patra kentinden 'nın Ancona şehrine giderken yanan taki 115 kişi hala kurtarılmayı bekliyor. Kazada hayatını kaybedenlerin sayısı ise beşe yükseldi.

" Atlantic" adlı feribotta 422 yolcu ve 56 mürettebat olmak üzere toplam 478 kişi vardı.

Yunanistan Denizcilik Bakanı Miltiadis Varvitsiotis, şu ana kadar 391 kişinin kurtarıldığını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da feribottan 13 Türk vatandaşının kurtarıldığını, kazada hayatını kaybeden Türk vatandaşı bulunmadığını bildirdi.

ANEK Lines'a ait Patra-Ancona seferini yaparken yangın çıkan feribottan kurtarılarak Puglia bölgesindeki hastanelere getirilen yaklaşık 30 kişiden 4'ü Türk vatandaşı. Türk yolcuların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Yolcuların getirildiği Brindisi kentindeki Perrino hastanesinde dumandan etkilenen 3 Türk yolcunun müşahede altına alındığı, diğer Türk yolcunun ise otele götürüldüğü belirtildi.

ÖNCE YUNAN VE İTALYANLAR!

Müşahede altındaki Türk yolculardan Aylin Akamaç, yaşananları "büyük bir skandal" olarak değerlendirerek, feribottaki yangın sonrasındaki kurtarma çalışmalarında hiçbir organizasyon olmadığını, Yunan ve İtalyan kurtarma ekiplerinin önce kendi vatandaşlarını kurtardığını savundu.

TİTANİK GİBİYDİ!

Asker gençlerin bile kadın ve çocuklardan önce kurtarıldığını anlatan Akamaç, "Gün boyunca deniz dalgasız olmasına rağmen bizi öylece beklettiler. Römorkör ile çekmeye çalışırken bağladıkları halat 3 kez koptu. Hiçbir şey yapamadılar. Böyle bir şey olamaz. Allah bir daha düşürmesin" diye konuştu. Feribotta sadece 3 filika olduğunu belirten Akamaç, "Titanik filmi gibiydi" dedi.

Adiyatik ortasında korkunç yangın TIKLAYIN..


EŞİM FERİBOTTA ÇOK ENDİŞELENİYORUM

Akamaç, şöyle devam etti: "Yangını yolcular farkına vardı. Ve ilk çıkanlar filikalara bindi. Bizleri yerlere oturttular. Yangını söndürmek için sıktıkları sularla dizimize kadar ıslandık. Soğuktan ayaklarımız dondu. İnsanlar ısınmak için ateşe yaklaşmak zorunda kaldı. Saatlerce dışarıda bekletildik. İnsanlar tuvaletlerini orada yapmak zorunda kaldı. Eşim halen feribotta onun için çok endişeleniyorum."

İŞTE FERİBOTUN YANMA ANLARI

250 YOLCU YOLCU KURTARILMAYI BEKLİYOR

Yunanistan'dan İtalya'ya 478 yolcu ve mürettebatıyla sefer yaptığı sırada yanmaya başlayan İtalyan Norman Atlantic adlı arabalı feribottan 329 kişi kurtarıldı. 149 kişi kurtarılmayı bekliyor. En az 1 kişinin hayatını kaybettiği feribotta, tahliye edilenler arasında en az 13 Türk de bulunuyor. Gemide toplam 53 Türk vatandaşı vardı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Gemi hızla battı, iki vatandaşımız vefat etti, 5 vatandaşımız kurtarıldı 4 vatandaşımız kayıp. İtalyan yetkililerin araştırmaları sürüyor. 5 Vatandaşımızdan 1'nin durumu kritik diğerleri bugün taburcu olabilir. Taburcu olunca THY ile ülkemize intikalini sağlayacağız ve yakından takip ediyoruz. Dün Atlantik isimli bir feribotta yangın meydana geldi. Çok şükür yangın kontrol altına alındı geminin de İtalya'ya doğru çekilmesine başlanmıştı. Belli sayıda insan gemiden kurtarıldı. Bunlar içinde 13 tane de vatandışımız var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Norman Atlantic'den kurtarılanlar İtalya'ya taşınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN