Türkiye'nin en iyi haber sitesi

militanından sosyal medya hatası!

militanı Mark Taylor, tweet atarken lokasyon bilgilerini de paylaştı.

Giriş Tarihi: 2.1.2015 11:27 Güncelleme Tarihi: 2.1.2015 11:51
IŞİD militanından sosyal medya hatası!
lı bir militanı tweet atarken 'yanlışlıkla' lokasyon bilgilerini de ifşa etti. IŞİD saflarında savaşmak üzere Suriye'ye gelen Mark Taylor isimli Yeni Zelandalı militanın Twitter hesabında "geolocation" seçeneğini kapatmayarak her tweette bulunduğu evlerin lokasyonunu da kullanıcılarla paylaştı.

45 TWEET BİRDEN ATTI

Militan yanlışlık yaptığını söylese de son iki ay içinde Rakka'da IŞİD'e ağır darbe indiren öncülüğündeki güçleri ve Esad'a bağlı jetlerin, hava saldırılarında "bu kritik istihbarattan yararlandıkları" belirtiliyor.

Suriye'ye giden yabancı savaşçıların hareketlerini gözlemleyen Kanadalı sosyal medya kuruluşu Ibrabo ise IŞİD'in kalesi Rakka'nın Et-Tabaka semtinden art arda 45 tweet atan IŞİD mensubunun düzenli olarak gittiği evlerin lokasyonunu kayıt altına aldı. Kanada, Fransa ve diğer ülkelerinden Suriye ve Irak'a gelen kişilerin sık sık bu gibi hatalar yaptığına dikkat çeken Ibrabo, sosyal medya üzerinden "IŞİD hakkında kritik istihbarat bilgilerinin toplanabileceği" görüşünde.

SOSYAL MEDYADA ETKİNLER

Batı medyasında, IŞİD üyelerinin sosyal medyayı çok iyi ve etkili kullandığı yönünde çok sayıda haber çıkmakta. Bu övgülerin ardındaki maksat daha yeni yeni anlaşılıyor.

ARTAN BOMBARDIMAN SALDIRILARI

IŞİD 'in kalesi olarak bilinen Suriye'nin Rakka şehri geçtiğimiz aylarda rejim ve ABD öncülüğündeki koalisyonun artan bombardımanlarına maruz kaldı. Bu artışın ardında elde edilen istihbaratın etkili olduğu kaydediliyor. Bu istihbarat kaynaklarından biri de yabancı IŞİD militanlarının attığı tweetlerdeki lokasyon bilgisi.

28 Kasım'daki saldırıda ABD ve koalisyon güçleri 98 kişiyi öldürerek IŞİD'e ağır darbe indirdi. 24 Aralık'ta da Esed güçleri Rakka'da 9'u çocuk 22 kişiyi öldürdü. 29 Aralık'ta da rejim güçlerinin Rakka saldırısında 10'u çocuk 5'i kadın toplam 45 kişi hayatını kaybetti.

MARK TAYLOR PASAPORTUNU YIRTMIŞTI

Twitter'da yanlışlıkla lokasyonunu yayımlayarak Avrupalı IŞİD militanları hakkında bilgi toplamak isteyen resmi kurum ve kuruluşlara yeni bir kapı açan Mark Taylor, Yeni Zelanda'da orduya kabul edilmemesinin ardından IŞİD'e katılmak üzere Suriye'ye gitmiş. Youtube'da paylaştığı bir video aracılığıyla Yeni Zelanda pasaportunu yırtmış ve adının artık Ebu Abdurrahman olduğunu duyurmuştu. Eylül 2011'de Yeni Zelandalı TV3 kanalındaki 60 Dakika programında Ortadoğu'ya "evlenmek" için gittiğini açıklamıştı. Ancak Taylor'un daha önce de Pakistan'da El-Kaide'ye katıldığı ortaya çıkmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD militanından sosyal medya hatası!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN