Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mars robotu 'bunadı'

NASA'nın Mars'a gönderdiği "Fırsat" adlı robot arızalandı. Topladığı verileri belleğinde depolayamayıp silen robot için uzmanlar "hafızasını kaybetti" dedi

Giriş Tarihi: 5.1.2015
Mars robotu 'bunadı'
NASA'nın 2004'te Mars'a gönderdiği "Opportunity" (Fırsat) isimli robotun hafızasını kaybettiği açıklandı. Yetkililer yaklaşık 10 senedir Mars gezegeninden NASA merkezine bilgiler yollayan robotun belleğinde donanıma bağlı teknik bir arızanın çıktığını bildirdi. Robotun proje yöneticisi John Callas, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında "Fırsat"ın aldığı verileri depolayan iki hafızasından birinin çöktüğünü ve yakın zamanda gözlemlediği verilerden çoğunun silindiğini ifade etti. Teknik arızanın 6 aydır sürdüğünü belirten Callas, mevcut durumda Mars'taki gözlemlerin, veri depolayamayan ve sadece görüntü aktarımını sağlayan geçici bellek üzerinden yapılabildiğini söyledi.

ARIZA YAŞLANDIRDI

Bellekte meydana gelen problemden ötürü robotun bir nevi hafıza kaybı yaşadığını dile getiren John Callas, bu arızanın robotun diğer fonksiyonlarına da zarar vererek Fırsat'ı yaşlandırdığını da açıklamalarına ekledi. Sorunun çözümü içinse yazılım mühendisleri, robotun sistemine girerek birinci bellek fonksiyonunu silmeyi deneyecekler. NASA'nın Mars'a gönderdiği ilk robot olan Opportunity, gezegendeki çok sayıda göktaşı ve kraterin görüntüsünü dünyaya yollamıştı. NASA 2011'de "Curiosity" (Merak) isimli başka bir keşif robotunu daha Mars'a göndermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mars robotu 'bunadı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN