Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'den yeni terör önlemleri geliyor

'te dün terörle mücadele konusunda uluslararası bir konferans düzenlendi. Yabancı teröristlere yönelik sert tedbirler kapıda. İlk hedef Schengen vizesi ve internet olacak

Giriş Tarihi: 12.1.2015
AB'den yeni terör önlemleri geliyor
'nın başkenti 'teki saldırıların yankıları sürüyor. Çarşamba günü mizah dergisi 'ya yönelik düzenlenen katliam ile başlayan kriz, cuma günü kısmen son buldu. Dergide 12 kişiyi öldüren ve cuma günü bir matbaada bir kişiyi rehin alan Şerif ve Said Kuaçi kardeşler, öldürülmüştü. Rehine Michel Catelano ise sağ kurtarıldı. Perşembe günü bir kadın polisi öldüren Amedy Coulibaly cuma günü, Yahudilere ait bir markette çok sayıda kişiyi rehin almıştı. 4 rehineyi öldüren Coulibaly de güvenlik ekiplerince öldürülmüştü. Paris katliamlarının ardından gözler Avrupa Birliği'ne (AB) çevrildi. Yapılan yorumlara göre önümüzdeki günlerde AB içerisinde terörle mücadele kapsamında çok ciddi yeni tedbirler alınacak.

ABD'DE ZİRVE OLACAK

Paris dün büyük yürüyüşün yanı sıra terörle mücadele konusunda uluslararası bir konferansa da ev sahipliği yaptı. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve'ün çağrısı ile düzenlenen toplantıya, terörden en fazla etkilenen 11 AB ülkesinin ilgili bakanları ile birlikte ABD Adalet Bakanı Eric Holder katıldı. Cazeneuve, AB'nin mevcut yasalarının terörle mücadelede yeterli olmadığını söyledi. Toplantıda terörle mücadelede alınacak yeni önlemlerin masaya yatırıldığını belirten Fransız bakan, terörle mücadele konusunda uluslararası işbirliği ve dayanışmanın artırılması konusunda görüş birliğine varıldığını kaydetti. Cazeneuve, Schengen anlaşmasının güçlendirilmesi konusunda bir çalışma başlatılmasının ve internet şirketlerinin de teröristlerin takibi konusunda hükümetlerle işbirliği yapmasının gerekli olduğunu ifade etti. İtalya Başbakanı Matteo Renzi de AB içerisinde ortak bir istihbarat servisinin kurulması için çağrı yapmıştı. Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon ise AB'nin yabancı teröristlere yönelik ortak bir "arananlar listesi" oluşturması gerektiğini söyledi. 18 Ocak'ta da ABD'de terörle mücadele konusunda uluslararası bir konferans düzenlenecek.

Türkiye - Fransa işbirliği yapıyor
Fransa'nın gözü cumadan beri Amedy Coulibaly'nin eşi Hayat Boumeddiene'de. 26 yaşındaki kadının, 8 Ocak'ta Suriye'ye kaçtığı iddia edilmişti. Reuters'a göre Fransa'nın en çok aranan kadınını yakalamak için Türkiye ile Fransa işbirliği yapıyor. Haberde Türk yetkililerinin "Kadın Türkiye'de değil" dediği aktarıldı. Hayat'ın saldırıda Coulibaly'e eşlik ettiği düşünülüyordu. Fransız yetkililer kadının saldırılardan günler önce ülkeyi terk ettiğini doğruladı.

Yeni bir videosu daha ortaya çıktı
Amedy Coulibaly'e ait yeni videoda saldırganın IŞİD lideri Bağdadi'ye bağlılığını açıkladığı görüldü. Coulibaly, Kuaçi kardeşlerle birlikte hareket ettiklerini ve kadın polisi kendisinin öldürdüğünü söyledi. Coulibaly'nin ayrıca Charlie Hebdo saldırısının olduğu gün Paris'te bir kişiyi daha öldürdüğü ortaya çıktı. Paris'te ise Coulibaly'e ait bir de silah deposu bulundu. Kuaçi kardeşler saldırıları Yemen El Kaidesi adına yaptıklarını açıklamıştı.

"Kardeşimi Müslüman taklidi yapanlar öldürdü"
Charlie Hebdo saldırısında öldürülen Müslüman Fransız polisi Ahmed Merabet'in kardeşi Malik (ortada), "Kardeşim bir Müslümandı ve Müslüman taklidi yapanlarca öldürüldü. Onlar terörist. Tüm ırkçılara ve İslam karşıtlarına sesleniyorum. Karışıklık yaratmaktan vazgeçin" dedi.

Almanya'da gazeteye saldırı
Almanya'da Hamburger Morgenpost gazetesine ait arşiv binası kundaklandı. Yaralanan ya da ölen olmadı. Gazete perşembe günkü sayısında Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed ile ilgili yayımlandığı karikatürleri basmıştı.

Tüm saldırılar Evlaki'ye çıkıyor
2009'da Detroit uçağına düzenlenen iç çamaşırı saldırısı, 2010'da Londra'da bir milletvekilinin bıçaklanması, 2013'te Boston Maratonu'na yönelik bombalı eylem ve Paris saldırıları... New York Times, tüm bu saldırılara karışan militanların Yemen El Kaidesi'nin ABD vatandaşı lideri Enver El Evlaki'yle bağlantısı olduğunu söylüyor. Kimi saldırganlar Evlaki'nin videolarını izleyerek, kimileri de ondan ya da öğrencilerinden talimat alarak saldırılarını planladı. Evlaki 2011'de ABD'nin insansız hava saldırısında ölmüştü.

Paris saldırısı 'terör başlasın sinyali' olabilir
Almanya'da yayımlanan Bild gazetesinin, ABD istihbarat ajansı NSA'daki isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberine göre Paris saldırısı, Avrupa başkentlerine yönelik bir dizi terör eyleminin ilk adımı olabilir. Haberde ABD istihbaratının terör örgütü liderlerinin militanlara "Avrupa'da daha büyük saldırı yapın" mesajı yolladığına dair verilere ulaştığı belirtildi. Tehdit içeren kentler arasında Roma'nın da olduğunu belirten Bild gazetesi, Kuaçi kardeşlerin Hollanda'da da bağlantılarının tespit edildiğini yazdı. Sunday Times gazetesi de Yemen El Kaidesi'nin, militanlarına "Önceliğiniz İngiltere" dediğini duyurdu. İngiltere'de güvenlik önlemleri son 7 yıl içerisindeki en üst seviyeye çıkarıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den yeni terör önlemleri geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN