Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ye karşı ortak tavır

Hollande, Obama, Cameron, Merkel ve , hızla artan 'ye karşı ortak bir tavır sergiledi. Hollande, 'İslam karşıtlığına tıpkı antisemitizm gibi tepki gösterilmeli' dedi

Giriş Tarihi: 16.1.2015
İslamofobi'ye karşı ortak tavır
'nın başkenti 'te 20 kişinin ölümüyle sonuçlanan kanlı saldırıların ardından hızla artan İslam karşıtlığına dünyanın beş önemli liderinden ortak tavır geldi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dün Paris'teki Arap Enstitüsü'nde Arap dünyasından girişimcilerin katılımıyla düzenlenen "Arap Dünyasında Yenilenme" başlıklı forumda konuştu. Hollande, "İslam karşıtlığına da tıpkı anti-semitizm gibi tepki gösterilmeli ve cezai yaptırım uygulanmalı" dedi. Hollande, İslam'ın demokrasinin tüm değerleriyle örtüştüğünün altını çizerek, bütün bu acı ve kayıplara aşırı fikirlerin neden olduğunu dile getirdi. Hollande, 'nin, Yahudi düşmanlığından farkı olmadığını belirterek, "Radikalizmin, hoşgörüsüzlüğün ve aşırıcılığın en büyük mağduru Müslümanlar. Müslüman Fransızlar, tüm Fransız halkıyla aynı sorumluluklara ve eşit haklara sahiptir. Laiklik tüm dinlere saygı duymayı gerektirir" ifadesini kullandı. Almanya Başbakanı Angela Merkel de "Müslümanlar olağan şüpheliler ilan edilmemeli" dedi. dedi. Meclis'te konuşan Merkel, İslam dininin Almanya'ya ait olduğunu tekrarladı ve "Ben Almanya Başbakanı olarak ülkemizdeki Müslümanları bunlara karşı koruma altına alıyorum ve bu çatının altında bunu hepimiz yapacağız" ifadelerini kullandı. Asya turuna dün Filipinler'de devam eden Françis de 'nun yayımladığı karikatürler hakkında "Söz konusu din olduğu zaman ifade özgürlüğünün de bir sınırı vardır" dedi.

MELİH GÖKÇEK'TEN PARİS SALDIRISI HAKKINDA FLAŞ İDDİA - TIKLAYIN

BİRLİKTE MAKALE YAZDILAR

İngiltere Başbakanı David Cameron ve ABD Başkanı ise İngiliz Times gazetesi için ortak bir makale kaleme aldı. "Özgürlüğün sesinin susturulmasına izin vermeyeceğiz" başlıklı yazıda "Dünyada 1 milyardan fazla Müslüman var ve bu kişilerin büyük çoğunluğu İslam adına hareket ettiklerini iddia eden bu şeytani teröristlerden tiksiniyor. Aşırıcılar gözümüzü korkutamayacak. Bu barbar katillerin ve çarpık ideolojilerinin hakkından geleceğiz" denildi.

15 FRANSIZ'I KURTARAN MÜSLÜMAN GENÇ İÇİN KAMPANYA - TIKLAYIN

"TUZAĞA DÜŞMEYECEĞİZ"

Fransa İslam Konseyi Başkanı Halil Ebubekir, Fransa'daki Müslüman toplumunun provokasyon tuzağına düşmeyeceğini belirtti. "Charlie Hebdo dergisinin yayımladığı karikatürler karşısında büyük şok yaşadık" diyen Ebubekir mahkemeye başvurduklarını söyledi. İslam hukuku ve Fransız hukukunun ifade özgürlüğünü tam anlmıyla koruduğunu vurgulayan Ebubekir, Bağdat'ta hapse giren gazeteciler için Paris Camisi'nde destek gösterileri düzenlendiğini hatırlattı.

CHARLİE HEBDO'NUN KURUCUSU DA ELEŞTİRDİ

Charlie Hebdo'nun kurucularından Henri Roussel, saldırıda ölen Genel Yayın Yönetmeni Patrick Charbonnier'i sorumsuzlukla suçladı. Roussel (80), "Charb" lakabıyla tanınan Charbonnier'nin, provokatif karikatürlerle kendisi dâhil 12 kişinin ölümüne neden olduğunu söyledi. Filistin Alimler Derneği de, derginin tavrını "provokasyon" olarak nitelendirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslamofobi'ye karşı ortak tavır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN