'dan 'ya tepkisi

İngiltere Başbakanı David , Francesco'nun saldırısıyla ilgili, "Anneme küfredersen yumruğu yersin" yorumuyla aynı fikirde olmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 19.1.2015 11:01 Güncelleme Tarihi: 19.1.2015 11:01
Cameron'dan Papa'ya Charlie Hebdo tepkisi
Amerikan CBS News televizyonuna konuşan İngiltere Başbakanı David , Francesco'nun "ifade özgürlüğü konusunda bazı kısıtlamalar olmalı" yorumunu eleştirdi.

Cameron, Papa'nın "Düşünceyi ifade etmenin bazı sınırları vardır. Kimsenin inançlarına hakaret edemezsiniz" yorumuna "Yayın hukuk kuralları içersinde hareket ettiği sürece özgür bir toplumda bazılarının dinine hakaret etme hakkı da vardır" şeklinde karşılık verdi.

"BUNU BEN SALDIRI OLARAK GÖREBİLİRİM"

Cameron, "Ben Hristiyanım. Eğer biri Hz. İsa hakkında hakaret edici şeyler söylerse bunu ben saldırı olarak görebilirim. Ancak özgür bir toplumda onlardan intikam alma hakkım da yoktur" diye konuşarak, yayının hukuk kuralları içerisinde hareket ettiği sürece bazıları için hakaret bile olsa dilediği malzemeyi yayınlama özgürlüğü olduğunu söyledi.

"ÇOK ŞAŞIRDIM"

Eski Oxford Piskoposu Richard Harries de, İngiliz Independent gazetesine bugün yazdığı makalede, Papa'nın sözlerine eleştiri getirdi. Harries makalesinde şu sözlere yer verdi;

"Papa'nın büyük bir hayranıyım ancak tam bir yanıt vermek gerekirse Papa, 'Diğerlerinin inancına saldırıda bulunmamalıyız, eğer yardımcım anneme küfrederse yumruğu yer' diye konuştu. Çok şaşırdım. Yumruk atmak şiddete şiddetle cevap vermek olarak algılanabilir."

PAPA "ANNEME KÜFREDERSEN YUMRUĞU YERSİN" DEMİŞTİ

Papa Francesco, Paris'teki mizah dergisi ve süpermarket baskınından sonra yaptığı değerlendirmede, dine hakaret edilmesini yanlış bulduğunu vurgulayarak ifade özgürlüğünün olduğunu ancak bunun bazı sınırları olması gerektiğini söylemişti. Papa, bu yorumlarını "Anneme küfredersen yumruğu yersin" sözleri ile ifade etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cameron'dan Papa'ya Charlie Hebdo tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN