Türkiye'nin en iyi haber sitesi

aşiretlerinden komplo iddiası

Marib'teki aşiret liderlerinden Bin Vahıt, "Cumhurbaşkanı Hadi, Marib'i teslim etmek için le komplo kuruyor" dedi.

Giriş Tarihi: 21.1.2015 10:48
Yemen aşiretlerinden komplo iddiası
'in Marib ilinde aşiretler, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, Şii Ensarullah Hareketi () ile kenti teslim etmek için işbirliği yaptığını öne sürdü.

Marib'teki aşiret liderlerinden Şeyh Hamad bin Vahıt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Hadi, Marib'i teslim etmek için Husilerle komplo kuruyor. Hadi, Amran'ı Husilere verdi ancak Marib sakinleri, kenti Husilere teslim etmeyecek" dedi.

TEKFİRCİ VE TERÖRİST

Bin Vahıt, Husi lider Abdulmelik el-Husi'nin, Marib'teki aşiretlere yönelik "tekfirci ve terörist" suçlamalarına ilişkin, "Tekfirci ve terörist olan Husilerdir. Zira okulları bombalayan, insanların mallarını yağmalayan onlar, aşiret üyeleri değil" diye konuştu.

Husi Ensarullah örgütünün merkezi olan kuzeydeki Sada kentinden başkent Sana dahil olmak üzere orta kesimlere oradan da güney illerine doğru yayılma stratejisi izlemesi ve birçok kenti ele geçirmesi üzerine, ülkedeki Sünni aşiretler ve ona destek veren Ensaru'ş Şeria örgütü ile Husiler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Yemen'de Cumhurbaşkanı Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla başlayan gerginlik, Husilerin, önceki gün Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin, Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla tırmanmıştı. Çatışmalarda 9 kişi ölmüş, 80 kişi yaralanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yemen aşiretlerinden komplo iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN