Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SYRİZA Bağımsız Yunanlılar ile koalisyonda anlaştı

'da dün yapılan seçimlerde 149 sandalye kazanan Syriza, Bağımsız Yunanlılar Partisi'yle koalisyonda anlaştı. Syriza lideri Çipras başbakan oluyor.

Giriş Tarihi: 26.1.2015 12:06
SYRİZA Bağımsız Yunanlılar ile koalisyonda anlaştı
'da dün yapılan erken genel seçimlerde, henüz 16 yaşında bir lise öğrencisiyken tarihe "Önlük Hareketi" diye geçen öğrenci direnişinin önderlerinden olan Aleksis Çipras'ın liderliğindeki Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) büyük bir zafer kazandı.

Tek başına hükümet kurabilme fırsatını iki sandalyeyle kaçıran SYRİZA, sağcı Bağımsız Yunanlar (ANEL) partisi ile koalisyon hükümeti kurmak için anlaştı. Yeni hükümetin Başbakanı, Tsipras olacak.

SYRİZA'nın seçim vaatleri arasında; yoksulluk sınırı altında yaşayanlara elektrik ve ısınma hizmetini ücretsiz verilmesi, zenginlerden alınan vergilerin geri getirilmesi, ihtiyacı olanlara gıda ve kira yardımı yapılması, vatandaşların ödenemeyecek boyuttaki banka borçlarının silinmesinin yanı sıra emekli maaşları ve asgari ücrete zam var.

Komşuda dün yapılan erken genel seçimlerde, SYRİZA büyük bir zafer kazanarak, merkez sağdaki Yeni Demokrasi (ND) ve sosyal-demokrat PASOK hükümetlerinin 41 yıllık hakimiyetini sona erdirdi.

Aleksis Çipras'ın liderliğindeki SYRİZA beklentilerin de üzerine çıkarak, en yakın rakibi ND'ye yaklaşık 9 puanlık fark attı. Ancak sandık sayımlarının sonuna gelinirken SYRİZA'nın 300 sandalyeli Yunan Parlamentosu'na 149 milletvekili sokabildiği görülüyor. SYRİZA'nın tek başına hükümet kurabilmek için en az 151 milletvekiline ihtiyacı vardı.

Çipras ile hükümet kurma görüşmeleri çerçevesinde bir araya gelen Bağımsız Yunanlar Partisi (ANEL) lideri Panayiotis Kammenos, görüşmenin ardından, "Aleksis Çipras'a güvenoyu veriyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SYRİZA Bağımsız Yunanlılar ile koalisyonda anlaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN