Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 3.2.2015 11:35 Güncelleme Tarihi: 3.2.2015 11:53
İngiltere'de Prens Charles korkusu

’de veliaht ’ın tahta geçmesi halinde geleneklerin aksine ‘politikaya karışan bir kral’ olacağı endişesi artıyor.

Eylül ayında Kraliçe 2. Elizabeth'in 'tahtta en uzun süre kalan hükümdar' unvanını kazanmasını kutlamaya hazırlanıyor. 88 yaşında olan Kraliçe'nin tahtı kime bırakacağı konusunda ise merak giderek artıyor.

VARİS PRENS CHARLES ENDİŞELERİ

Time dergisinden Catherine Mayer'in yazdığı biyografiye göre tahtın ilk sıradaki vârisi 66 yaşındaki .. Ancak küresel ısınma, ekoloji, mimarlık tutkuları bilinen Prens Charles'ın tahta geçmesi durumunda 'politikaya müdahaleci' davranacağı endişe yaratıyor.

BAKANLARA MEKTUP YAZIYOR

Köklü gelenek gereği İngiltere'de devlet başkanlığını monarşi tamamen sembolik görevler çerçevesinde üstleniyor. Fakat bakanlara iklim değişikliği gibi konularda yazdığı mektuplarla bunun aksi bir tablo çizen Prens Charles'ın tahta geçerse müdahaleleri artıracağı konuşuluyor.

"DEVLET BAŞKANLIĞINI BİR DELİ ELE GEÇİREBİLİR"

Charles'ın kısıtlı temsiliyetin dışına çıkacağı kaygısını muhafazakar The Spectator dergisinde gazeteci Nick Cohen de seslendirdi. Cohen, "Monarşiyi savunanlar tahta aday olunamamasını, devlet başkanlığının 'bir delinin' ele geçmemesinin garantisi olarak savunur. 3. Charles o deli olabilir. Meclis, kraliyetin siyasete ve kamu hayatına ne kadar karışabileceğinin kurallarını belirlemeli" dedi.

Geçtiğimiz aylarda "Kral 3. Charles" oyununun afişinin, Charles'ı ağzını kapatan bir bantla göstermesi nedeniyle metro istasyonlarından kaldırılması talep edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'de Prens Charles korkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN