Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ürdün'den IŞİD'e pilot misillemesi

Ürdün'den pilot Kesasibe'yi yakan IŞİD'e saatler sonra misilleme geldi. IŞİD'in rehine takası olarak istediği kadın terörist Sacide ile bir El Kaide lideri di am edildi. Türkiye, IŞİD vahşetini kınadı

Giriş Tarihi: 5.2.2015
Ürdün'den IŞİD'e pilot misillemesi
Terör örgütü IŞİD'in elinde bulunan Ürdünlü rehine pilot Muaz Safi el Kesasibe'yi kafes içinde yakarak öldürmesinin yankıları sürüyor. Önceki gece yayınlanan videonun ardından Ürdün, IŞİD'den intikam alacaklarını açıklamıştı. Ürdün, ilk adım olarak ülkelerinde tutuklu bulunan El Kaide militanlarını idam etti. Yetkililer önceki gece hapishanelerindeki üst düzey IŞİD ve El Kaide mensuplarını idam edilmek üzere başkent Amman'daki Sevvaka Hapishanesi'ne nakletti. Yerel saat 04.00'te El Kaide militanları Sacide el-Rişavi ve Ziyad Kerbuli idam edildi.

DEV EKRANDA İZLETTİLER

IŞİD örgütü daha önce pilot Kesasibe'ye karşı Sacide'nin iadesini istemişti. Takas gerçekleşmeyince, IŞİD pilotu yakma görüntülerini yayınladı. Ürdün, takas görüşmeleri boyunca pilotun sağ olduğuna dair kanıt istemişti. Ürdünlü makamlar, önceki gece yayınlanan pilotun görüntülerinin 3 Ocak'ta çekildiğini açıkladı. IŞİD'in ayrıca militanlarına kendilerine karşı kurulan koalisyonda yer alan Ürdünlü pilotların isimlerini dağıttığı ileri sürüldü. Militanlara öldürülen her bir pilot için 20 bin dolar para ödülü verileceği söylendi. New York Times'ın haberine göre Birleşik Arap Emirlikleri, koalisyon bünyesindeki hava saldırılarına katılımını aralık ayında askıya aldı. Ancak karar, video yayınlandıktan sonra açıklandı. IŞİD, Ürdünlü pilotun yakılmasına dair görüntüleri ise Suriye'nin Rakka kentinde gün boyu dev ekranlardan halka izletmiş.

TÜRKİYE VAHŞETİ KINADI
Dışişleri Bakanlığı, pilotun öldürülmesini kınayarak, Türkiye'nin terörizmle mücadelede Ürdün ve uluslararası toplumla tam dayanışma içinde olduğunu vurguladı. Açıklamada, "Hiçbir insani değerle bağdaşmayan bu canice eylemi nefretle kınıyor, Kesasibe ailesine, kardeş Ürdün Krallığı'na ve Ürdün halkına başsağlığı ve sabır diliyoruz" denildi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de "İslam peygamberi, insana zarar veren herhangi bir börtü böceği bile yakarak öldürenlere lanet etmiştir. Maalesef İslamiyet'in, bu tür insanlık dışı vahşetlerle gündeme geliyor olması, gerçekten İslam dininin iki taraftan büyük bir haksızlığa uğradığını gösteriyor. Hem içeriden hem de dışarıdan" dedi.

İSLAM ALEMİNDEN TEPKİ
IŞİD'in videoyu yayınladığı sırada Ürdün Kralı Abdullah, ABD'deydi. Başkan Barack Obama, Kral Abdullah ile görüştü. Beyaz Saray'dan "İki lider, cesur Ürdünlü'nün alçakça öldürülmesinin IŞİD'i yok etmeye yönelik uluslararası toplumun azmini sadece güçlendirmeye yarayacağını tasdik etti" denildi. Kral, ziyaretini yarıda kesip ülkesine döndü. Arap Birliği "Bu çirkin cinayet, tüm semavi dinlere aykırıdır" derken, Lübnan, Fas, Sudan, Mısır, Filistin, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Suudi Arabistan da infazı kınadı. Dünya Alimler Birliği Genel Sekreter Ali Karadavi ve çok sayıda din adamı "Kesasibe'nin yakarak öldürülmesi İslam'a aykırı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ürdün'den IŞİD'e pilot misillemesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN