ABD'nin 30 ülkede siber casusluk ağı var

ABD istihbarat birimlerinin 30'dan fazla ülkedeki bilgisayarları daimi olarak gözlemlemek ve sabote etmek için casus yazılım kullandığı ortaya çıktı. Casusluk en çok İran, Rusya ve Çin'de görülüyor

Giriş Tarihi: 18.2.2015
ABD'nin 30 ülkede siber casusluk ağı var
Kaspersky Lab adlı Rus yazılım güvenliği firmasına göre, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve ABD Ordusu Siber Komutanlığı bir işbirliği gerçekleştirerek nükleer programını denetlediği ülkelerin bilgisayarlarına daimi olarak sızmayı başardı. Rapora göre ABD, aralarında Türkiye'nin de olduğu 30 ülkedeki kişisel bilgisayarlara sızdı. Söz konusu yazılım en çok İran, Rusya, Pakistan, Afganistan, Çin, Mali, Suriye, Yemen ve Cezayir'de görüldü. Program, ülkelerdeki bilgisayarların aygıt yazılımına kadar erişerek yaklaşık 20 yıl boyunca sistemleri ya takip etti ya da sabote etti. İran'ın nükleer programını sabote ederek bin santrifüjü saf dışı bırakan Stuxnet adlı bilgisayar virüsünün tekniklerini kullanan yazılımın oldukça gelişmiş olduğu ifade ediliyor. Kaspersky Lab, "Bu yazılım bilgisayarlara o denli işlemiş ki, bilgisayar çalışmaya başlar başlamaz devreye giren aygıt yazılımına bile bulaşmış. Bu noktada var olan antivirüs programları ve güvenlik protokolleri temizlik yapamıyor. Tek çözüm bilgisayarın kendisini değiştirmek" dedi. İnternet bağlantısı olmayan bilgisayarlarda da çalışan yazılım sayesinde ABD'li istihbarat birimleri ülkelere ait şifreleme sistemlerinin anahtarlarını öğrenerek gizli belgelerin içeriğini elde ediyor. Sistem internet bağlantısı olmayan bilgisayarların donanımına yerleştirilen özel bir parça ile NSA tarafından gönderilen düşük frekanslı radyo dalgalarını alabildiği ve bu şekilde bilgi paylaşımı yapabildiği belirtiliyor. Diğer yöntem de bir ajanın bilgisayara USB aracılığıyla rutin olarak sızması.

IŞİD'E KARŞI YENİ BİRİM
IŞİD'in sosyal medyadaki propagandasının en önemli gücü olduğunu düşünen ABD Dışişleri Bakanlığı, karşı propaganda gerçekleştirecek yeni bir birim kurmaya hazırlanıyor. ABD Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, büyükelçilikler ve istihbarat ajanslarına ait sosyal medya hesaplarıyla IŞİD'in günde gönderdiği 90 bin Twitter mesajına yanıt verecek bu birimin kuruluşunu ise küçük bir departman olan Stratejik Kontraterör İletişimleri Başkanlığı gerçekleştirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'nin 30 ülkede siber casusluk ağı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN