AB’den silah bırakmaya tam destek

Uluslararası basın tarafından dünyaya duyurulan PKK’ya yapılan silah bırakma çağrısı büyük yankı uyandırdı. AB, silah bırakma çağrısının demokratikleşme ve barışı sağlama yönünde kararlılıkla kullanılacağını umduklarını bildirdi.

Giriş Tarihi: 3.3.2015 02:11
AB’den silah bırakmaya tam destek
AB'den uluslararası basında büyük yankı uyandıran PKK'ya yapılan silah bırakma çağrısına tam destek geldi. AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "AB hükümet ve HDP'nin ortak basın toplantısında Abdullah Öcalan'ın PKK'ya silah bırakma kararı için baharda olağanüstü kongre düzenleme çağrısı yaptığının açıklanmasını memnuniyetle karşılıyor" şeklinde bir açıklama yayımladı. Açıklamada, "Başbakan Yardımcısı Yaçın Akdoğan'ın da belirttiği gibi bu çözüm sürecinde olumlu bir ileri adımdır.

Umarız tüm taraflar fırsatı demokratikleşme ve barışma yönünde kararlı ilerleme sağlamak için kullanır. AB her zaman yaptığı gibi bu sürece en güçlü siyasi destek vermektedir ve katılım öncesi fonlar dahil uygulamalı yardıma hazır olduğunu tekrarlar" denildi.

Dış basında silah bırakma çağrısını ilk duyuran Reuters oldu. "Abdullah Öcalan, destekçilerini bahar aylarındaki bir silahsızlanma konferansına katılmaya çağırdı" ifadesini kullanan Reuters, bunun Türkiye'nin PKK'yla 30 yıllık mücadelesinde çok önemli bir adım olduğunu belirtti. AFP ise "Öcalan'ın bir mesajının ilk kez canlı yayında hem de Türk hükümetinden yetkililerin yanında okunmasına" dikkat çekerek, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısının önemine vurgu yaptı. Associated Press, "Hapisteki Kürt lider PKK'ya silah bırakması için çağrıda bulundu" başlığıyla servis ettiği haberinde, Öcalan'ın "30 yıllık bu kanlı ayaklanmaya son vermek için tarihi bir karar" aldığı yorumu yapıldı.

Kaynak: Star
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB’den silah bırakmaya tam destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN