Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NATO'dan Rusya'ya gözdağı

Giriş Tarihi: 9.3.2015 10:50 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 11:00
NATO'dan Rusya'ya gözdağı

NATO, Kırım açıklarında içlerinde Türk gemilerinin de bulunduğu, savaş gemileriyle tatbikat yapıyor.

NATO'nun bugün Karadeniz'de düzenleyeceği askeri tatbikat başlıyor. Tatbikata NATO'ya üye ülkelerin savaş gemileri katılıyor. ABD'li komutanın yönetimindeki tatbikat, Rusya'nın ilhak ettiği Kırım açıklarında yapılacak.

Karadeniz'de yapılacak tatbikata Türkiye, İtalya, ABD, Almanya,, Romanya ve Kanada'dan savaş gemileri katılıyor.

ABD Deniz Kuvvetleri'nden amiral Brad Williamson'un komutanlığındaki tatbikat Kırım yarımadası yakınlarında yapılacak. NATO savaş gemilerinin tatbikat yapacağı bölgede, Rus savaş gemileri de gözle görülebiliyor.

ABD'li komutan Williamson, tatbikat boyunca uluslararası tüm kurallara uyulacağını belirterek, "Onlar kendi planlarını uygulayacak, biz de kendi planımızı" dedi.

Bulgaristan'ın Varna limanındaki "Vicksburg" savaş gemisinde açıklama yapan ABD'li amiral Brad Williamson, geçtiğimiz yıl planlanmış bir tatbikat yaptıklarını söyledi.Tatbikatta hava savunma harbi ve denizaltılarına karşı savaşla küçük teknelerle saldırılar temsili olarak gerçekleştirilecek.

Bulgaristan gemilerin yıl sonuna kadar düzenlenecek diğer bazı tatbikatlarda da yer alacaklarını duyurdu. Ancak ABD savaş gemileri Montreux sözleşmesi uyarınca 21 günlük sürenin ardından bölgeden ayrılacak.

RUSYA 10 NİSAN'A KADAR TATBİKAT YAPACAK

Rusya geçtiğimiz hafta Kırım'da 2000 askerin katıldığı bir tatbikat başlatmıştı. Füze savunma sisteminin kullanıldığı tatbikatın 10 Nisan'a kadar süreceği açıklanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO'dan Rusya'ya gözdağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN