Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'den ABD'ye Esad tepkisi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Kerry'nin sözlerine tepki göstererek, "Esad'la müzakere edecek ne var. 200 binden fazla insan öldürmüş rejim" dedi.

Giriş Tarihi: 16.3.2015 14:07 Güncelleme Tarihi: 16.3.2015 14:25
Türkiye'den ABD'ye Esad tepkisi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Asya-Pasifik bölge turu kapsamındaki Kamboçya ziyaretinde gazetecilerin sorularını cevapladı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Suriye konusunda rejimle müzakere edilmesi gerektiğine ilişkin açıklamasının hatırlatılması üzerine, Suriye'deki tüm sorunların Esad rejimine dayandığını vurguladı.

Suriye'de yaşanan tüm sorunların sebebinin mevcut rejim olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, Suriye'de bir dönüşümün yaşanabilmesi için rejimin gitmesi ve herkesi kapsayan katılımcı bir yönetimin iş başına gelmesi gerektiğini kaydetti.

200 BİN KİŞİNİN KATİLİ

Çavuşoğlu, "Esad'la müzakere edecek ne var? 200 binden fazla insan öldürmüş ve kimyasal silah kullanmış bir rejimle neyi müzakere edeceksiniz? Bugüne kadarki müzakerelerden hangi sonuç ortaya çıktı?" diye konuştu.

Bölgedeki terör örgütlerinin en büyük desteği Suriye rejiminden aldığına işaret eden Çavuşoğlu, "Eğer 'Esad rejimi bu terör örgütlerine destek vermesin, işimiz kolaylaşır' diyorsak bu da gerçekçi bir yaklaşım değil" diye konuştu.

Suriye'de çözülmesi gereken iki sorun olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, bunlardan ilkinin DAEŞ ve diğer terör örgütlerini yok etmek, ikincisinin ise Esad rejiminin gitmesi ve Suriye'de siyasi dönüşümün sağlanması olduğunu ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den ABD'ye Esad tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN