Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Netanyahu o sözleri için lilerden özür diledi

Giriş Tarihi: 24.3.2015 10:12 Güncelleme Tarihi: 24.3.2015 11:07
Netanyahu o sözleri için Filistinlilerden özür diledi

Başbakanı Binyamin Netanyahu, seçim günü Arap seçmen hakkında yaptığı açıklamalarından dolayı özür diledi.

basınında yer alan haberlere göre, ülkede yaşayan azınlıkların temsilcileriyle bir araya gelen Netanyahu, "Birkaç gün önce söylediğim şeylerin bazı İsrail vatandaşı Arapları incittiğini biliyorum. Benim niyetim bu değildi, özür dilerim" ifadesini kullandı.

İsrail'de 17 Mart'ta yapılan erken genel seçimler sırasında Netanyahu, "Sağcı hükümet tehlikede. Arap seçmen sandığa akın ediyor. Solcu sivil toplum kuruluşları onları otobüslerle oy vermeye götürüyor" demişti.

Netanyahu'nun bu sözleri ırkçı olmakla eleştirilmiş, seçimlerde ikinci parti olan merkez-sol eğilimli Siyonist Birlik lideri İzak Herzog, İsrail başbakanına, "Arap seçmenlerden özür dilemesi" çağrısında bulunmuştu.

RİVLİN'E NETANYAHU TAVSİYE EDİLDİ

İsrail'de Kulanu Partisi lideri Moşe Kahlon ile İsrail Evimiz Partisi'nin lideri Avigdor Liberman'ın, Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'e Başbakan Binyamin Netanyahu'yu hükümeti kurmakla görevlendirme tavsiyesinde bulunduğu belirtildi.

Kahlon ve Liberman'ın önerileri ile Rivlin'in iki gündür parti temsilcileriyle yaptığı görüşmelerde, Binyamin Netanyahu'yu başbakanlık için öneren milletvekili sayısı 67'ye yükselmiş oldu.

İsrail kanunlarına göre Cumhurbaşkanı, 120 sandalyeli İsrail Meclisi Knesset'ten birisini hükümeti kurmakla görevlendirecek. Rivlin'in hükümeti kurma görevini, Salı günkü seçimlerde en çok oyu alan İsrail Başbakanı Netanyahu'ya vereceği ifade ediliyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
Netanyahu o sözleri için Filistinlilerden özür diledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN