Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yemen operasyonu

İran destekli Husiler, Aden kapılarına dayandı. Bunun üzerine Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri askeri operasyon için düğmeye bastı

Giriş Tarihi: 26.3.2015
Yemen operasyonu
Şii Husi milislerle devrik Devlet Başkanı Abdurabbi Mansur Hadi'ye bağlı hükümet güçleri arasındaki çatışmalar nedeniyle bölünmenin eşiğine gelen Yemen'e Suudi Arabistan askeri müdahalede bulundu. İran destekli Husiler'in Yemen'in en büyük ikinci kenti Aden'e girmesiyle birlikte başdöndürücü gelişmeler yaşandı. Yemen'deki gelişmelerden büyük rahatsızlık duyan Suudi Arabistan harekete geçti. Suudi Arabistan'ın ABD Büyükelçisi Adel el Zübeyir, saatler geceyarısını gösterdiğinde ülkesinin Yemen'deki Husi ayrılıkçılarına karşı operasyon başlattığını duyurdu. Operasyona ABD ve komşu Körfez ülkeleri Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in destek verdiği açıklandı. Operasyona destek veren ülke sayısının 10 olduğu bildirildi. Suudi Arabistan'ın ABD Büyükelçisi Zübeyir, "Operasyon Birleşmiş Milletler ve Arap Ligi tüzüğüne uygun bir şekilde yapılıyor. Yemen'de meşru bir hükümet işbaşında, bu sadece bir bölgeyle sınırlı kalmayacak bir operasyondur. Amaç Yemen'deki meşru hükümeti korumak" açıklamasında bulundu. İlk etapta Husi milislere ait çok sayıda askeri tesis, Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri'ne bağlı jetler tarafından vuruldu. Vurulan hedefler arasında Sana'daki havaalanının da bulunduğu bildirildi. Suudi yetkililer, kara birliklerinin de teyakkuz halinde olduğunu vurguladı. Suudi Arabistan'ın müdahalesi öncesinde Husiler, Aden'de bulunan ülkenin en büyük askeri hava üssü olan El Anad'ı ele geçirdi. İran destekli Husiler'in Aden'deki ilerleyişine karşılık, Devlet Başkanı Abdurrabbi Mansur Hadi yanlısı Halk Komiteleri, Aden'in kuzey girişinden çekildi. 21 Şubat'tan bu yana Aden'deki Devlet Başkanlığı Sarayı'nda bulunan Hadi'nin ülkeden kaçtığı öne sürülürken bu iddia yetkililer tarafından yalanlandı ve Hadi'nin "güvenli bir yere nakledildiği" belirtildi.

ÇAĞRI RESMİ HÜKÜMETTEN GELDİ
Suudi Arabistan'ın müdahale için düğmeye basmasına neden olan son çağrı Yemen Dışişleri Bakanı Riyad Yasin'den geldi. Yasin dün Arap ülkelerinin acil şekilde Husilere karşı askeri müdahalede bulunmalarını istedi. Bunun üzerine Suudi Arabistan, Yemen sınırına ağır silah, tank ve diğer askeri teçhizatları yığmaya başladı. Bu arada Türkiye, buradaki Türk vatandaşlarının ülkeyi terk etmelerini, zorunlu olmadıkça Yemen'e seyahat etmemeleri gerektiğini duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yemen operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN