Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kapıyı kilitledi uçağı düşürdü

Marsilya savcılığı düşen uçağın kara kutu kayıtlarını açıkladı: İkinci pilot Lubitz, kaptan pilot kokpitten çıktıktan sonra kapıyı kilitleyip, sessizliğe büründü.Psikolojik tedavi gören Lubitz, kaptan pilotun "Andreas aç kapıyı" yalvarışlarına kulağını tıkayıp dalış komutu vererek 149 kişiyi ölüme götürdü.

Giriş Tarihi: 27.3.2015
Kapıyı kilitledi uçağı düşürdü

Fransız Alpleri'ne düşen yolcu uçağının yardımcı pilotu kokpitte cinnet getirdi ve...

Barselona'dan Düsseldorf'a giderken 144 yolcusu ve 6 mürettebatıyla birlikte Fransa'nın güneyindeki Alpler'e çakılan Airbus A320 tipi uçağın son anlarına dair detaylar ortaya çıkmaya başladı. Salı günü yaşanan facianın ardından dikkatler Alman vatandaşı 27 yaşındaki yardımcı pilot Andreas Lubitz'e çevrildi. Olaya dair soruşturmayı yürüten Marsilya Savcısı Brice Robin, dün kameralar karşısına geçti. Savcı, "Henüz bilemediğimiz bir nedenden dolayı, yardımcı pilot uçağı düşürmek istemiş olabilir" dedi. Pilotun Alman vatandaşı olduğu ve herhangi bir terör örgütüyle bağlantısının kurulmadığı açıklandı.'İNTİHAR DİYEMİYORUM'
"Uçağın bir terörist saldırı sonucu düştüğüne dair herhangi bir veri yok" diyen Robin, "Yardımcı pilotun uçağı kasıtlı şekilde düşürmesi bir intihar olayı mı?" sorusuna ise "İnsanlar genellikle tek başlarına intihar eder, ben buna intihar demiyorum" yanıtını verdi. Robin, yardımcı pilotun yerle iletişime geçmek için de herhangi bir girişimde bulunmadığını söyledi. Savcı, yolcuların son ana kadar uçağın düştüğünden haberdar olmadığını ancak kayıtların sonunda çığlık seslerinin duyulduğunu belirtti. Kokpit kayıtlarının son saniyelerine kadar Lubitz'in nefes sesinin duyulduğunu söyleyen yetkililer "Yardımcı pilot son ana kadar hayattaydı. Lubitz kaptan pilottan 'Kontrol sende' talimatını aldıktan sonra hiç konuşmadı ve ve tek bir düğmeye basarak uçağı düşürdü" dedi.

20'NCİ DAKİKADA KAOS

ABD merkezli New York Times gazetesi de Havayolları'na ait uçağın kokpit kayıtlarına ulaştı. New York Times'a göre, kalkış ve yükseliş esnasında her iki pilot da kokpitte bulunuyordu. Bu dakikalarda olağandışı bir gelişme yaşanmadı. Kayıtların 20'nci dakikasında kaptan pilot Patrick Sonderheimer kontrolü Lubitz'e bırakarak kokpiti terk etti. Ardından, kokpit kapısının içeriden kilitlendiğini belli eden bir ses duyuldu. Hemen sonra da uçak irtifa kaybetmeye başladı. New York Times gazetesine konuşan ve kayıtları dinlediği belirtilen bir yetkili "Dışarıda kalan kişi, önce kapıya hafifçe vuruyor ancak yanıt gelmiyor. Ardından daha sert şekilde vuruyor ancak kokpitten hiç ses gelmiyor. Dışarıdaki kişinin kapıyı kırmaya çalıştığı duyuluyor" ifadelerini kullandı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Kapıyı kilitledi uçağı düşürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN