40 bin askerden oluşacak Arap Birliği ordusu geliyor

22 üyeli Arap Birliği beklenen kararını verdi: Ortak Arap Gücü kuruluyor. 40 bin asker, savaş uçakları ve gemilerden oluşacak birlik 5 ay içinde hayata geçecek

Giriş Tarihi: 30.3.2015
40 bin askerden oluşacak Arap Birliği ordusu geliyor
ile birlikte 10 Arap ülkesinin Yemen'deki Husilere yönelik hava operasyonları dördüncü gününde de devam etti. Hava saldırılarının ardından Aden Havalimanı'nın Husilerden temizlendiği bildirildi. Ancak Husi militanların bir yandan da Suudi Arabistan sınırına doğru yaklaştığı öğrenildi. Husiler ayrıca, hava saldırılarının devam etmesi halinde Suudi Arabistan'da intihar saldırıları gerçekleştireceklerini duyurdu.

HUSİLER ÇEKİLENE KADAR

Mısır'da gerçekleştirilen 26'ncı Arap Birliği Zirvesi'nden ise beklenen karar çıktı. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, zirvede "Ortak Arap Gücü oluşturulması ilkesinin benimsendiğini" söyledi. Arap Birliği ordusunun teknik detaylarının önümüzdeki günlerde belirleneceği kaydedildi. Ordunun tamamen kurulması için 5 ay süreye ihtiyaç olduğu kaydedildi. AP ajansına konuşan Mısırlı bir yetkili ortak askeri güce Arap Birliği'nin 22 üyesinden gönüllülerin katılacağını açıkladı. Aynı yetkili, birliğin 40 bin askerden oluşacağını ve savaş uçaklarıyla, gemilerin de birlikte yer alacağını söyledi. Uzmanlara göre Ortak Arap Gücü'ne 22 üyenin tamamının katılması beklenmiyor. "Yemen'deki operasyon Husi darbesi sona erene kadar devam edecek" diyen Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi de, "Ortak Arap Gücü, aynı zamanda Irak, Suriye ve Libya'daki radikal örgütlere karşı da devreye sokulacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
40 bin askerden oluşacak Arap Birliği ordusu geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN