En kanlı yıl: 2014

Giriş Tarihi: 30.3.2015
En kanlı yıl: 2014

BM'nin yayımladığı rapora göre İsrail askerleri 1967'den beri en fazla Filistinliyi geçen yıl öldürdü. 2014'te Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs'te 2 bin 314 Filistinli öldürüldü

Birleşmiş Milletler'in (BM) yayımladığı rapor, İsrail zulmünü bir kez daha gözler önüne serdi. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) hazırladığı rapor, İsrail'in geçen yıl Filistin topraklarında döktüğü kanları mercek altına aldı. "Parçalanmış Hayatlar" isimli rapora göre İsrail, 2014'te Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs'te toplam 2 bin 314 Filistinliyi öldürdü. İsrail saldırılarında 17 bin 125 kişi de yaralandı. Hayatını kaybedenlerin büyük kısmı Gazze'de oldu. OCHA'nın raporuna göre İsrail askerleri, Gazze'de 2 bin 200 kişiyi öldürdü. Yaşamını yitirenlerin bin 492'si sivil olurken bunların 550'sinin çocuk olduğu bildirildi. Parçalanmış Hayatlar raporuna göre İsrail işgalinin başladığı 1967'den beri en fazla Filistinli; geçen yıl hayatını kaybetti. 1.8 milyon Filistin vatandaşından hala 100 bin kişinin evsiz olduğu belirtilen raporda, Geçen yıl, Filistinlilerin saldırılarında ölen İsrailli sayısının ise 5'i sivil olmak üzere 12 olduğu kaydedildi. OCHA'nın yayımladığı raporda ayrıca İsrail'in devam eden yerleşke politikaları nedeniyle en az bin 215 Filistinli'nin evsiz kalacağı vurgulandı.

KÖYÜ TAMAMEN YIKACAKLAR
Öte yandan İsrail'in Batı Şeria'nın El-Halil kentinde bir köyü yıkıp, sakinlerinin tehcir etmesine karar verdiği ortaya çıktı. Filistinli Halk Direniş Komiteleri Koordinatörü Ratib el-Cebur, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, İsrail mahkemesinin Suysa köyündeki binaların ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkılması yönünde karar aldığını belirtti. Köyün İsrail'in 1967'deki işgalinden önce kurulduğunu ve burada yaklaşık 350 Filistinlinin ikamet ettiğini aktaran Cebur, İsrail'in bölgede Yahudi yerleşim birimlerini genişletmek için böyle bir karar aldığını ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En kanlı yıl: 2014
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN