Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Buram buram" yayılan radyasyon kamerada

’da 2011’deki depremde zarar gören Fukuşima nükleer santralinden sızan radyasyonun robot tarafından çekilen görüntüsü ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 15.4.2015 09:33 Güncelleme Tarihi: 15.4.2015 13:27
Buram buram yayılan radyasyon kamerada
Deprem ve tsunamide zarar gören ve radyasyon yaymaya başlayan Fukuşima Daiichi nükleer santraline gönderdiği robotun 3 saat dayanabildiği gören TEPCO firması, robotun çektiği görüntüleri yayımladı. Firma, bir insanın içeride en fazla 1 saat hayatta kalabileceği uyarısı yaptı.
Tokyo Electric Power Co.'nun (TEPCO) paylaştığı 2.5 dakikalık video, çekirdeği depremden sonra erimeye başlamış olan reaktörün nasıl radyasyon yaydığını gözler önüne serdi. TEPCO Sözcüsü Teuraki Kobayaşi, bu oranın içeride koruyucu kıyafet giyen birinin dahi öldürebilecek seviyede olduğu konusunda uyardı.

Uzaktan kumandalı robot, reaktör çekirdeğinin altındaki katta yer alan 6 bölgenin fotoğraflarını çekip ortamın ısısına ve radyasyon oranına ilişkin veriler toplamaya başladı. Robotun elde ettiği veriler ısının 17.8- 20.2 derece arasında değiştiğini gösterirken, çekirdeğin saatte 9.7 sievert oranında radyasyon yaydığını ortaya koydu.

MARS'TA SU İZLERİ BULUNDU

+ 18'LİK GÖRÜNTÜLER İZLERKEN ANNESİ GELEN GENÇ BİLGİSAYARINI KIRDI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Buram buram" yayılan radyasyon kamerada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN